Топ-5 космічних рекордів 2023 року
Наші знання про Всесвіт постійно піддаються випробуванню новими фактами й незрозумілими явищами, значення яких вченим ще належить зрозуміти. Цього року астрономи зафіксували та встановили нові рекорди, про які нагадує нам видання Space.
- У році, що минає, астрономи детектували рекордно потужний спалах гамма-випромінювання на Сонці. Якщо минулі найпотужніші промені досягали 200 Гев, то цього разу енергія субатомних частинок сонячних гамма-променів вимірювалася 1 ТеВ, а окремі досягали 10 ТеВ. Іншими словами, були щонайменше в 5000 разів яскравішими. У чому причина таких потужних спалахів, вчені достеменно не знають.
- У радіохвилях галактики віком 8,8 млрд років астрономи змогли розгледіти сліди нейтрального водню. Зазвичай це не є можливим, але в цьому випадку вченим пощастило – світло галактики було посилено гравітаційною лінзою в 30 разів.
- Марсіанський вертоліт NASA, єдиний на цій планеті, здійснив у вересні 59-й виліт, який став найдовшим на його рахунку – він подолав повітрям 579 метрів. Потім, у жовтні, він повторив це досягнення.
- Найшвидші зірки, що тікають, теж виявили в році, що минає. Цей клас зірок і так вирізняється вищою швидкістю щодо навколишнього міжзоряного середовища, але дві з них – J0927-6335 і J1235-3752 – виявилися найшвидшими. За секунду вони долають 2285 і 1694 км, відповідно, і незабаром увійдуть у міжзоряний простір. Астрономи підозрюють, що ці білі карлики колись складали подвійну зоряну систему.
- Відомі науці чорні діри поділяються на дві категорії: зоряної маси, що утворюються з наднових зірок, і надмасивні, масою в мільйони й мільярди зірок, які зазвичай зустрічаються в центрах галактик. Міжнародна команда вчених виявила перші докази існування чорної діри з нестандартною масою від 10 до 100 млн, вік якої – 13,3 млрд років. Як саме вона сформувалася, вчені поки що не знають.