У кратері Марса виявлено індикатори присутності органіки
Провівши 1909 сонячних днів на Марсі, апарат «К’юріосіті» (Curiosity) взяв чергову пробу ґрунту біля підніжжя гори Еоліда, але цього разу, за рішенням керівництва місії, помістив її не в порожній бокс, а в ємність з хімічними речовинами. Аналіз молекул, які виділилися в результаті, показав присутність серед іншого бензойної кислоти та аміаку, і що вони органічного походження. Це поки не знахідка органіки, але, як кажуть вчені, ці молекули чітко вказують на її присутність.
Вчені описали своє відкриття в статті журналу Nature. За словами Меви Міллер, спеціаліста Центру космічних польотів ім. Годдарда і головного автора статті, спочатку експеримент повинен був послужити зразком для подальших хімічних дослідів зі зразками марсіанського ґрунту. І хоч вчені не виявили того, що шукали — біосигнатури — вони продемонстрували, що метод безперечно працює, розповідає Inverse.
Марсохід «К’юріосіті» приземлився в кратері Гейла 6 серпня 2012 року і з того часу вивчає ґрунт планети на предмет слідів позаземного життя. Астрономи вважають, що колись на Марсі були річки та озера, а раз так, то могли бути й мікроорганізми. Щоб виявити їх, вчені шукали біосигнатури — певні хімічні речовини, які могли виробляти деякі форми життя, чи то мікроби, чи щось складніше.
Крім того, вівся пошук органічних молекул, які стали основою життя на Землі. «К’юріосіті» вже знаходила їх у відкладеннях Марса, але нова знахідка поповнила список типів органічних молекул планети. Це означає, що шанси на те, що тут принаймні було життя зростають.
У березні 2017 року марсохід взяв пробу ґрунту з дюн Бегнолда. Оскільки бур тоді був несправний, вчені вирішили провести перший у своєму роді експеримент. Усередині апарату знаходяться 74 ємності для зразків, і дев’ять із них заповнені хімічною сумішшю. Зазвичай зразок опускають в один з порожніх контейнерів, але не в цей раз.
Після аналізу зразка дослідники ідентифікували органічні молекули, яких раніше на Марсі не знаходили. Дві найважливіші з них — бензойна кислота та аміак. Вони не є біосигнатурами, але слугують індикаторами присутності таких.
Тепер команда планує знайти молекули, які їх породили. «Як тільки ми їх знайдемо, то зможемо сказати, звідки вони походять, — сказала Міллер. — На сьогодні, всі ці молекули, виявлені на Марсі, дозволяють припустити, що вони виникли в результаті геологічних процесів». Але оскільки зразки були знайдені в кратері Гейла, в якому в давнину, ймовірно, була вода, молекули можуть вказувати на давніх жителів планети.
Також, експеримент, проведений японськими вченими минулого року, свідчить на користь гіпотези появи перших мікроорганізмів на Землі разом з астероїдами. Вони довели, що найпростіші живі організми можуть самостійно колонізувати нові планети, перебуваючи у відкритому космосі до 8 років.