У Китаї відкрили «новий вимір» для бездротової передачі даних і досягли швидкості близько 1 Тбайт/с.
За даними китайських джерел, вчені зі школи аерокосмічної техніки Університету Цінхуа в Пекіні «перемогли» фізику та довели ефективність передачі даних за допомогою вихрових радіохвиль. Стверджується, що це фактично новий вимір у засобах передачі інформації, що дозволяє кратно підняти швидкість обміну. Результати цього експерименту суперечать численним попереднім дослідженням. Тому далекосяжні висновки робити рано.
Повідомляється, що дослідна бездротова лінія в одному з комплексів для проведення зимових Олімпійських ігор у Пекіні здатна одночасно транслювати понад 10 тис. відеопотоків із роздільною здатністю високої чіткості. Це приблизно 1 Тбайт даних за секунду, які передали на відстань 1 км. Дані передавалися в міліметровому діапазоні, але не звичайної «двовимірної» радіохвилі, а «тривимірної» вихрової радіохвилі.
Прості радіохвилі поширюються у просторі як умовно лінійна послідовність підйомів і спадів електромагнітного поля. Вихрова радіохвиля подібно до торнадо. Інформація кодується в орбітальному кутовому моменті – у круговому русі “вихору”. Багато вчених вважають, що подібний метод передачі даних не ущільнює потоки даних.
Експерименти з вихровим поширенням радіохвиль почалися близько 120 років тому і ніде у світі не підтвердили своєї ефективності. Китайські дослідники стверджують, що їм довелося спертися на десятиліття досвіду передових світових учених і це допомогло зробити прорив у дослідженнях.
“За словами провідного вченого проекту та його колег із Шанхайського університету та China Unicom, вихрові хвилі не схожі ні на що з того, що було створено в радіозв’язку за останнє століття. Вони привнесли “новий вимір у бездротову передачу даних”, – йдеться у статті на сайті South China Morning Post.
Головною проблемою було те, що розмір обертових хвиль збільшується з відстанню, що веде до ослаблення сигналу. Китайські вчені створили унікальний передавач для створення більш сфокусованого вихрового променя, що змушує хвилі обертатися в трьох різних режимах для передачі більшої кількості інформації, і розробили високопродуктивний приймальний пристрій, здатний приймати та декодувати величезну кількість даних за частки секунди.
Більше того, дослідники стверджують, що у 2018 році вони поставили експеримент із встановленням «вихрового» зв’язку між літаком та наземною станцією на відстані 172 км. Досвід був зроблений для військових, і вони можуть раніше за інших скористатися цією технологією, тоді як у мережі 6G вона потрапить не раніше кінця поточного десятиліття.