У людей, які довго хворіли ковідом виявлено аномальну активність імунної системи
Зміни в організмі, причину яких поки не можуть пояснити вчені, не залежать від тяжкості перенесеної інфекції, а також наявності або відсутності симптомів довгого ковіду. Автори називають отримані результати дуже тривожними й поки не готові прогнозувати наслідки цих подій.
Вчені з Австралії проаналізували дані 147 пацієнтів, які перехворіли на COVID-19 урізних формах у2020 році. З них 20% повідомили про симптоми довгого ковіду. Протягом восьми місяців вчені спостерігали за різними імунними білками в крові всіх добровольців, щоб оцінити патерни активності в динаміці, пише New Atlas. Групу контролю склали перехворілі на інші коронавіруси, а також здорові люди.
Спочатку вчені зафіксували зміни в шести специфічних біомаркерах. У період до чотирьох місяців їх рівень був приблизно рівним у всіх перехворілих на COVID-19, проте потім почав поступово знижуватися у людей без симптомів довгого ковіду, але залишався на високому рівні у пацієнтів з тривалим перебігом COVID-19.
Найбільш яскраві зміни вчені спостерігали в інтерферонах першого і третього типів, які зазвичай виробляються у відповідь на наявність вірусу і зникають після одужання.
«Поки незрозуміло, чи пов’язано це з персистенцією вірусу, постінфекційним аутоімунітетом або їх комбінацією, проте нас турбують будь-які з цих варіантів», — заявили автори.
Важливо відзначити, що ніхто з добровольців не був щеплений. Автори сподіваються, що більш легкі варіанти SARS-CoV-2 і високі показники вакцинації можуть скоротити ці патерни активності й зробити COVID-19 менш тривалим. Тим часом штам «омікрон», який легко передається від людини до людини й ухиляється від імунної системи, поки не виправдовує цих надій.
Вивчаючи особливості імунної системи людини, раніше інша група вчених показала, що в ній присутні білки, яким мільярд років. Вперше вони з’явилися у одноклітинних організмів і тепер можуть розкрити нові подробиці функції імунітету людини.