У MIT розробили революційний метод вирощування меблів
Інженери з Массачусетського технологічного інституту (MIT) розробили новий метод вирощування рослинних тканин в пробірці — на зразок того, як біоінженери культивують в лабораторіях штучне м’ясо. Процес дозволяє створювати синтетичну деревину і волокна, і його автори вже продемонстрували працездатність концепції, виростивши прості структури з клітин листя цинії.
Потрібно багато часу і праці для того, щоб зробити дерев’яний стіл або стілець: виростити дерево, зрубати його, доставити на фабрику, розпиляти й так далі. Фахівці MIT пропонують спростити цей процес: «Якщо вам потрібен стіл, потрібно просто виростити стіл».
Взявши живі клітини з листя цинії, дослідники розмістили їх в рідкому поживному середовищі, де вони почали розмножуватися. Отримані клітини перенесли в тривимірну гелеву матрицю. Після додавання гормонів росту ауксину і цитокініну, клітини стали виробляти лігнін, органічний полімер, що надає деревині міцність. В результаті вчені змогли виростити невеликі деревоподібні структури, розповідає MIT News.
До того ж змінюючи рівень того чи іншого гормону, можна контролювати вироблення лігніну, щоб налаштовувати структурні характеристики деревини.
Хоча масштаб проведеного експерименту обмежений, співробітники MIT сподіваються, що одного разу ця технологія дозволить вирощувати вироби з дерева на замовлення. Більше не доведеться ні заготовлювати деревину, ні вирізати деталі потрібної форми та розміру, ні склеювати їх. А поки дослідники вивчають можливість масштабування методу для практичного використання.