У Швеції почнуть збирати сміття за допомогою диких ворон
Шведський стартап Corvid Cleaning розпочав експеримент зі збору сміття за допомогою диких ворон. Пілотний проект незабаром розпочнуть в одному зі шведських муніципалітетів. Про це пише The Local.
Ворон навчають збирати недопалки та інше дрібне сміття. Дресують їх за допомогою покрокового процесу навчання – птах підбирає сміття і відносить його в спеціальний пристрій, який видає корм. Використовувати саме ворон вирішили через те, що вони є найрозумнішими птахами.
«Це дикі птахи, які беруть участь на добровільній основі… Їх легше вчити, і у них більше шансів вчитися один у одного. У той же час, знижується ризик того, що вони помилково з’їдять якесь сміття»,— говорить засновник Corvid Cleaning Крістіан Гюнтер-Ханссен.
Після навчання ворон експериментальний метод збору сміття повинні почати випробовувати в муніципалітеті Седертельє, недалеко від Стокгольму. Але все залежить, знайдеться чи там місце для установки автомата з кормом, а також фінансування для продовження експерименту.
Гюнтер-Хансен вважає, що ця схема може заощадити муніципалітету не менше 75% витрат, пов’язаних зі збором недопалків.
«Оціночна вартість збору недопалків сьогодні становить близько 8 0ери (монета, що дорівнює 1/100 шведської крони— прим.) або більше за недокурок, деякі кажуть, що це дві крони. Якби ворони збирали недопалки, це могло б бути 2 0ери за недокурок. Економія муніципалітету залежить від того, скільки недопалків зберуть ворони»,— каже він.
Якщо пілотний проект все ж таки запрацює, надалі такий спосіб збору сміття можуть розширити й на інші регіони Швеції на додаток до існуючих рішень щодо прибирання відходів. За словами спеціаліста з відходів у муніципалітеті Седертельє Томаса Тернстрема, вони хотіли б почати роботу вже цієї весни.
«Було цікаво подивитися, чи зможе це працювати й в інших умовах. Також це цікаво з того погляду, що ми можемо навчити ворон підбирати недопалки, але не можемо навчити людей не кидати їх на землю. Це цікава думка»,— сказав Тернстрем.
За даними фонду Keep Sweden Tidy Foundation, щорічно на вулицях Швеції залишається більше мільярда недопалків, які становлять 62% всього вуличного сміття.