У США створили імплант для реабілітації після інсульту
Американські вчені розробили імплант, що дозволяє людям після ішемічного інсульту відновити рухливість рук. Пристрій під назвою «Вівістім» кріпиться на шиї, куди його поміщають під наркозом через невеликий надріз, повідомляє The Lancet.
Розробка належить техаській компанії MicroTransponder. За розмірами імплант не крупніше сірникової коробки.
Автори проекту розповіли, що імплант стимулює блукаючий нерв, який йде від голови до черевної порожнини. Під час фізичної реабілітації він посилає електричні сигнали, які передаються в певні ділянки мозку. Внаслідок цього відбувається вивільнення важливих хімічних речовин (нейромедіаторів), які допомагають мозку краще «завчити» рух. Крім того, такий вплив зміцнює нейронні ланцюги.
Дослідження показали, що «Вівістім» істотно підвищує ефективність фізіотерапії після інсульту. Важливо, що його застосування не викликає побічних ефектів. Для пацієнта електричні імпульси відчуваються як «поколювання в горлі», яке з часом проходить.
Тривалі порушення функцій рук – одне з найчастіших наслідків ішемічного інсульту. Вони зустрічаються у 50-60% пацієнтів.
У випробуваннях імпланта взяли участь 108 осіб з Великобританії й США. Їх розділили на дві групи: одній встановили робочий варіант «Вівістіма», інший – імплант з нульовою подачею струму. Паралельно проводилися заняття з фізіотерапії.
Після шести тижнів амбулаторної терапії та ще 90 днів терапії дома у 47% людей з першої групи відзначили значні поліпшення. У другій групі цей показник склав 25%.
Раніше вчені заявили, що інсульт може проходити без виражених симптомів. Про нього можуть свідчити порушення ходи або запаморочення.