У США вимагають від українського підприємця Макса Полякова продати частку в космічній компанії Firefly Aerospace
Макс Поляков погодився продати частку компанії під тиском чиновників США
Уряд США попросив Макса Полякова, українського технологічного підприємця, продати свою частку в ракетній компанії Firefly Aerospace Inc., посилаючись на проблеми національної безпеки. Про це пише Bloomberg посилаючись на свої джерела.
Космічна українсько-американська компанія Firefly, яка належить українцю, базується поблизу Остіна, штат Техас. Поляков вже кілька років є власником та керує компанією. Представники уряду та аерокосмічної промисловості висловили заперечення проти контролю Полякова над компанією через побоювання, що цінні технології можуть потрапити в Україну, Росію чи інші країни, які намагаються розвивати сучасні ракетні програми. Попри те, що Макс вклав у Firefly понад 200 мільйонів доларів свого статку, він погодився піти з правління компанії та повсякденної діяльності Firefly ще наприкінці 2020 року, щоб допомогти компанії легше вигравати урядові та військові контракти США та полегшити деякі напруженості з владою США.
Однак наприкінці листопада 2021 року Поляков отримав листа від Комітету з іноземних інвестицій у США, або CFIUS, у якому говорилося про занепокоєння щодо національної безпеки та просили Полякова та його інвестиційну фірму Noosphere Venture Partners продати приблизно 50% акцій Firefly. За словами його речників, Поляков погодився на цю вимогу, стверджуючи, що його володіння Firefly не становить загроз національній безпеці США. «Noosphere Ventures оголосила сьогодні, що має намір залишити інвестиційно-банківську компанію для надання допомоги у продажу частки Noosphere Ventures у Firefly Aerospace», – йдеться у повідомленні компанії Полякова.
Маючи освіту акушера-гінеколога, Поляков заробляв свої статки на розробці програмного забезпечення для бізнесу та на сайтах з ігор, знайомств та маркетингу. Він врятував Firefly від банкрутства у 2017 році й влив гроші в компанію на її відновлення. У вересні Firefly здійснив свій перший запуск ракети з бази космічних сил Ванденберг у Південній Каліфорнії. Ракета не вийшла на орбіту, але показала хороші результати як для першого запуску, й компанія планувала запустити другу ракету, але…
За словами двох людей, знайомих із ситуацією, уряд США припинив поточні операції з запуску ракет Firefly на базі Ванденберг, оскільки наразі йдуть обговорення питання власності з Поляковим. Про сутички між Поляковим та США раніше не повідомлялося.
Поляков сказав, що мріяв перетворити Firefly на масштабну аерокосмічну компанію, яка могла б принести користь як США, так і Україні. За часів Радянського Союзу Україна виробляла одні з найкращих у світі ракетно-двигунні технології, але більшість із цих винаходів в останні роки зникли через брак інвестицій. Надія полягала в тому, що Firefly зможе об’єднати своїх найкращих інженерів із США та України разом, щоб створити флот великих ракет, здатних виводити багато супутників на орбіту, а згодом — на Місяць. За його словами, він хотів, щоб США отримали доступ до української експертизи та виробництва, а також знайти спосіб підвищити перспективи українських аерокосмічних інженерів.
За останні пару років Firefly досягла стабільного прогресу. Компанія виграла контракти з НАСА, Агентством передових оборонних дослідницьких проєктів ВПС США на виконання різних місій. Вона також отримала угоду про обмін технологіями між Україною та США. Компанія має велике виробництво та комплекс випробування ракет у Центральному Техасі, а також керувала дочірньою компанією в Україні, щоб допомогти з розвитком технологій.
Хоча Україна є союзником США, її безперервний конфлікт з Росією посилив занепокоєння щодо того, що може статися з цінними технологіями всередині країни. Росія нарощує сили на кордоні з Україною, посилюючи побоювання США, що вона може вдертися в країну. Особливо, ці побоювання зростають на тлі бездіяльності української влади та все більшого росту корупції в середині країни.