Угорщина заблокувала вступ України до кіберцентру при НАТО
Секретар Ради національної безпеки та оборони України (РНБО) Олексій Данілов в ефірі ток-шоу «Право на владу» розповів, що одна з європейських країн блокувала участь України у роботі Об’єднаного центру передових технологій з кібероборони при НАТО (CCDCOE).
«Є така інституція, яка має назву Кібер-НАТО. І ми влітку минулого року подали туди відповідні документи, пройшли всі відповідні верифікації. І там так само, як в НАТО, консенсусом приймаються рішення. Так от: одна з європейських країн відмовила в участі нашій країні», — сказав він.
Як повідомило джерело «Європейської правди», правом на вето скористалася Угорщина. Розгляд української заявки розпочався у жовтні 2021 року. У разі успіху, Україна стала б членом кіберцентру вже з початку 2022 року. Але співрозмовник видання не виключив, що інші члени НАТО можуть переконати Будапешт переглянути свою позицію з огляду на нещодавні кібератаки на державні установи (до яких, попередньо, причетні спецслужби Білорусі та/або Росії). У такому випадку, приєднання України до Кібер-НАТО буде можливим лише з другого півріччя 2022 року, оскільки засідання ради CCDCOE відбувається лише двічі на рік.
Після ухвалення освітнього закону у 2017 році (згідно з ним, мова викладання у навчальних закладах має бути державною — українською) Угорщина заявила, що блокуватиме засідання Комісії Україна-НАТО на політичному рівні та процедуру вступу України до Альянсу. При цьому Об’єднаний центр передових технологій з кібероборони НАТО формально не є структурою НАТО.
Центр кібероборони НАТО створено у 2008 році. Він знаходиться у Таллінні, Естонія. Там експерти розробляють інструменти захисту кіберпростору, які потім надають у розпорядження країн-членів альянсу у формі навчальної підготовки, аналізу та консультацій. Унікальність CCDCOE полягає в тому, що там разом працюють як військові, так і цивільні, представники уряду. Організацію заснували сім країн, а на сьогодні вона налічує 20 учасників — 17 держав-членів НАТО та 3 країни-партнери.