Українські атомні електростанції піддаються «безпрецедентному» ризику в умовах війни – The Verge
Ядерні експерти все більше стурбовані безпекою українських атомних електростанцій, оскільки вторгнення росії в Україну триває. Конфлікт має погану відмінність щодо того, що це перша війна, яка вибухнула в регіоні, який так сильно залежить від ядерної енергії.
«Ситуація в Україні є безпрецедентною, і я продовжую бути серйозно стурбований», – заявив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі у вступній заяві на сьогоднішньому засіданні Ради агентства та поділився з пресою. «Я закликав до стриманості від усіх заходів або дій, які можуть поставити під загрозу безпеку ядерних та інших радіоактивних матеріалів та безпечну роботу будь-яких ядерних об’єктів в Україні, оскільки будь-який подібний інцидент може мати тяжкі наслідки, посилити людські страждання та завдати шкоди довкіллю.».
15 ядерних реакторів України, які зазвичай виробляють більше половини електроенергії країни, мають тривожні вразливі місця в зоні бойових дій. Вибухи або катастрофічний збій в енергосистемі України наразі є найбільшими занепокоєннями, оскільки МАГАТЕ та експерти, з якими спілкувався The Verge, не мають сумнівів щодо того, що може Росія навмисно атакуватиме атомні електростанції.
Україна вже має досвід ядерної катастрофи. У 1986 році вибухнув реактор на Чорнобильській АЕС. Тепер чиновники працюють над тим, щоб історія не повторилася. Кілька рівнів систем безпеки повинні вийти з ладу, щоб така катастрофа повторилася. Але конфлікт може пробити діри в існуючих мережах безпеки.
«Атомні електростанції дуже потужні, і вони створені, наприклад, для того, щоб протистояти випадковим авіакатастрофам», — каже Джеймс Ектон, фізик і співдиректор Програми ядерної політики Фонду Карнегі за міжнародний мир. «Атомні електростанції просто не створені для того, щоб бути в зоні бойових дій».
Україна посідає третє місце у світі за кількістю електроенергії, отриманої від атомної енергетики. Ця потужність надходить від 15 реакторів чотирьох окремих атомних станцій. Паливо в цих реакторах генерує величезне тепло, тому їх потрібно постійно охолоджувати, щоб запобігти катастрофічному розплаву реактора, який призведе до вивільнення радіоактивних ізотопів.
Влада вже зупинила кілька реакторів країни, щоб вони більше не постачали електроенергію в мережу. Вимкнення реактора значно скорочує тепло, яке він генерує, а це означає, що йому не буде потрібно стільки води та енергії для критичних систем охолодження. Але навіть під час зупинки паливо все ще надзвичайно гаряче. Незалежно від того, чи виробляє реактор в даний момент електроенергію для мережі, він все одно потребує зовнішнього джерела енергії для роботи системи охолодження. За словами Едвіна Лаймана, директора з безпеки ядерної енергетики Союзу зацікавлених вчених, атомні станції зазвичай покладаються на інші джерела енергії для ведення власної діяльності. Таким чином, якщо їм доведеться вимкнути реактор, системи охолодження зможуть продовжувати нормально функціонувати.
Отже, одна з найбільших небезпек для реакторів лежить за межами електростанцій, в загальній електромережі України. Якщо з якихось причин мережа катастрофічно виходить з ладу, атомні електростанції все ще мають дизельні генератори, на які вони можуть покластися для своїх систем охолодження. Але як довго ці генератори будуть корисними, залежить від того, скільки дизельного палива є під рукою.
У випадку, якщо напруга знижується, дизель вичерпався для генераторів, а системи охолодження зупиняються, реактори ізолюються в межах досить важких будівель. Принаймні, ті, які обладнанні такими функціями для тимчасового блокування радіоактивних викидів у навколишнє середовище. Тим не менш, якщо паливо всередині починає плавитись, тиск може досягти критичної позначки щоб розривати будівлі стримування протягом декількох днів, за словами Френка Фон-Хіппля, старшим науково-дослідним фізиком та професором державних та міжнародних справ у Принстонському університеті. Люди матимуть лише обмежену кількість часу, щоб дістатися до станції та запустити системи охолодження.
“Всі ці речі, які відбуваються водночас, надзвичайно малоймовірні за звичайних обставин. Але в умовах війни серія дуже малоймовірних подій може статися набагато швидше, – каже Джеймс Ектон.
За межами систем охолодження реакторів, зберігання відпрацьованого ядерного палива є іншою проблемою. Воно, як правило, тримається в сусідніх охолоджувальних басейнах за межами будівлі стримування. Ці басейни менш захищені, але вони можуть зберігати більше палива, ніж самі реактори. Якщо басейн зливається, паливо всередині може розплавитись.
Також існує ризик того, що ракета або інші боєприпаси прорвуться крізь будівлю захисної оболонки або вдарять у резервні генератори або системи охолодження. У МАГАТЕ зазначили, що на вихідних були зруйновані два сміттєзвалища для радіоактивних матеріалів з відносно низькою небезпекою, але повідомлень про викиди радіоактивних речовин не надходило. Експерти менше стурбовані навмисною атакою на ядерні об’єкти, частково тому, що така катастрофа також загрожує інтересам Росії. «Я переконаний, що нічого подібного ніколи не може статися», – сказав Гроссі під час сьогоднішньої прес-конференції, маючи на увазі питання, чи планує Росія атакувати ядерні об’єкти.
Російські чиновники повідомили МАГАТЕ, що вони «взяли під контроль територію навколо» найбільшої в Україні АЕС, Запорізької АЕС з шістьма реакторами. Але незрозуміло, чи взяли вони під контроль роботу закладу. Державна інспекція ядерного регулювання України 2 березня повідомила, що досі підтримує зв’язок з усіма атомними об’єктами країни і електростанції працюють у штатному режимі.
«Але хоча в технічному контексті ми можемо використовувати такі вирази, як «нормальна робота», я хочу підкреслити, що немає нічого нормального в обставинах, за яких умов професіоналам чотирьох українських АЕС вдається утримувати реактори, які виробляють половину електроенергії в Україні.», – сказав Гроссі у своїй заяві до Ради керуючих МАГАТЕ.
Експерти кажуть, що напружений персонал створює ризик для ядерних об’єктів, оскільки помилка на роботі можуть бути небезпечні. Це робить добробут персоналу “гуманітарним питанням, але не тільки – це також технічне питання”, – сказав Гроссі на сьогоднішній прес-конференції.
Російські війська захопили Чорнобиль минулого тижня, і Білий дім повідомив, що Росія, ймовірно, тримає в заручниках співробітників Чорнобиля. На щастя, радіоактивний матеріал, що залишився, не є великою загрозою, і будь-який сценарій «судного дня» є малоймовірним, кажуть експерти The Verge. У цьому районі відбулося незначне підвищення рівня радіації, ймовірно, через те, що військова техніка піднімає радіоактивне сміттям з ґрунту, але МАГАТЕ стверджує, що цього підвищення недостатньо, щоб створити небезпеку для здоров’я населення.
Якщо трапиться найгірше і на АЕС все-таки сталася аварія, потрібно вжити заходів, щоб пом’якшити його наслідки. Для заливання водою розплавленого палива, можна підключити переносні насоси. Україні знадобиться достатньо дизельного палива для живлення цих насосів і достатньо води. Продумавши про цей ланцюжок поставок заздалегідь, чиновники можуть запобігти найгіршому сценарію.
Забезпечення безперебійного постачання ядерних об’єктів було пріоритетом, який Гроссі підкреслив у своїх сьогоднішніх заявах, крім підтримки фізичної цілісності структур і готовності реагувати на будь-які проблеми. Він також наголосив на важливості забезпечення безпеки працівників і електричної мережі в режимі онлайн. Іншим пріоритетом були системи зв’язку з об’єктами та регуляторами, а також підтримка систем радіаційного моніторингу.
Зокрема, Гроссі посилався на обов’язки країн дотримуватися рішення Генеральної конференції МАГАТЕ від 2009 року, в якому стверджувалося, що «будь-який збройний напад на ядерні об’єкти та загроза проти них, призначені для мирних цілей, є порушенням принципів Статуту Організації Об’єднаних Націй, міжнародного права та Статут Агентства».
Державна інспекція ядерного регулювання України звернулася до МАГАТЕ з проханням «надати невідкладну допомогу в координації діяльності» щодо збереження Чорнобиля та інших ядерних об’єктів у безпеці. Міжурядова організація, яка є частиною більшої системи Організації Об’єднаних Націй, провела сьогодні вранці зустріч, щоб розглянути надзвичайну ситуацію в Україні, включаючи прохання країни про допомогу.
На прес-конференції після зустрічі Гроссі не уточнив, яку допомогу може надати МАГАТЕ. Він сказав, що зв’язується з «всіма відповідними партнерами», щоб з’ясувати, що можна зробити, і що агентство планує проводити фізичні перевірки ядерних об’єктів у невизначений час у майбутньому. “Я не можу вдаватися занадто багато в деталі, тому що це питання дуже чутливих переговорів, які тривають“, – сказав Гроссі.
МАГАТЕ та експерти, з якими спілкувався The Verge, зрозуміли що те, що відбувається з українськими ядерними об’єктами, має значення для інших частин світу. «Хоча конфлікт може не перекинутися на сусідні країни – може розплавитися реактор», – каже Лайман.
А ми нагадаємо, що сьогодні, 3-го березня, Запорізька АЕС в облозі в окупанта. Місцеві мешканці та працівники станції не підпускають війська РФ до станції та утримують їх на околицях Енергодара. Дійшло навіть до курйозів – військові рф попросились підійти до станції та зробити селфі на її фоні, щоб надіслати керівництву звіт про те, що станція під їх контролем.