Українські компанії припинили постачання неону, це може призвести до нової кризи в виробництві напівпровідників

Дві українські компанії – “Кріоін Інжиніринг” та “Інгаз” – забезпечували від 45% до 54% світового постачання неону. Через війну компанії призупинили постачання, що може призвести до ще більшого дефіциту напівпровідникових чіпів у світі, пише Reuters.

Суміші, що містять неон, використовуються у виробництві напівпровідників в лазерних установках, а напівпровідники потрібні для мікросхем та чіпів. Тільки кілька компаній у світі здатні на 99,99% очищати неон, тому призупинення Кріоїна та Інгаза дуже позначиться на постачаннях газових сумішей.

У виробників чипів ще є запаси неону, яких має вистачити до квітня 2022 року. Якщо ж війна затягнеться, то подальші постачання напівпровідників можуть бути обмежені або неможливі. Найбільші виробники чипів, такі як TSMC, Samsung та Intel, мають альтернативні джерела неону, яких вистачить ще більше ніж на два місяці, але постачання напівпровідників все одно будуть обмежені через відсутність необхідної кількості неону.

За словами представників компаній, з якими зв’язалося Reuters, обидві фірми припинили свою діяльність, оскільки російські війська посилили свої атаки на міста по всій Україні, вбиваючи мирних жителів та руйнуючи ключову інфраструктуру.

Зупинка цих виробництв негативно вплине на світове виробництво чіпів, яких вже не вистачало після того, як пандемія коронавірусу підвищила попит на мобільні телефони, ноутбуки, а пізніше й на автомобілі, що змусило деякі фірми скоротити виробництво.

За словами Анджело Зіно, аналітика CFRA, у той час, як оцінки значно різняться щодо кількості неонових запасів, які виробники чіпів мають у своєму розпорядженні, виробництво може зазнати удару, якщо конфлікт затягнеться.

«Якщо запаси вичерпаються до квітня, а виробники чіпів не мають замовлень в інших регіонах світу, це, ймовірно, означатиме додаткові обмеження для ширшого ланцюга постачання і нездатність виробляти кінцевий продукт для багатьох ключових клієнтів», — сказав він.

До вторгнення Ingas виробляв від 15 000 до 20 000 кубометрів неону на місяць для клієнтів у Тайвані, Кореї, Китаї, США та Німеччини, причому близько 75% припадало на індустрію чіпів, сказав Микола Авджи, головний комерційний директор компанії.

Компанія базується в Маріуполі, який перебуває в облозі російських військ. У середу російські війська зруйнували там пологовий будинок, й продовжує бомбардування цивільного населення міста, не даючи при цьому нікому покинути зруйноване місто.

«Цивільне населення страждає» – написав Микола Авджи в електронному листі Reuters. При цьому зазначив що для прикладу маркетолог компанії наразі не має доступу ні до інтернету, ні до телефону.

За словами директора з розвитку бізнесу Лариси Бондаренко, Cryoin, який виробляв приблизно від 10 000 до 15 000 кубометрів неону на місяць і розташований в Одесі, припинив роботу 24 лютого, коли вторгнення росії в Україну почало загрожувати безпеці співробітників компанії.

Бондаренко зазначила, що компанія не зможе виконати замовлення на 13 000 кубометрів неону в березні, якщо насильство з боку росіян не припиниться. Вона сказала, що компанія може витримати щонайменше три місяці, якщо завод буде закритий, але попередила, що якщо обладнання буде пошкоджено, це буде серйозний фінансовий удар по компанії та ускладнить швидке відновлення роботи.

Вона також сказала, що не впевнена, що компанія може отримати додаткову сировину для очищення неону.

Міністерство економіки Тайваню, де знаходиться найбільший у світі контрактний виробник мікросхем TSMC, повідомило, що тайванські фірми вже зробили передові підготовчі роботи та мають «безпечні запаси» неону, тому найближчим часом не бачить жодних проблем з ланцюгом поставок. У заяві для Reuters були аналогічні зауваження центрального банку Тайваню раніше в п’ятницю.

Але, за словами Літи Шон-Рой, президента Techcet, менші виробники чіпів можуть постраждати сильніше.

«Найбільші виробники чіпів, такі як Intel, Samsung та TSMC, мають більшу купівельну спроможність і доступ до запасів, які можуть забезпечити їх протягом більш тривалого періоду, від двох місяців або більше», – сказала вона. «Однак багато інших фабрик чіпів не мають такого типу буфера», — додала вона, зазначивши, що почали поширюватися чутки про те, що компанії намагаються нарощувати запаси. «Це посилить проблему доступності».

Український неон є побічним продуктом виробництва російської сталі. Газ, який також використовується в лазерній хірургії очей, також виробляється в Китаї, але ціни в Китаї неухильно зростають.

Бондаренко каже, що ціни, які вже були під тиском після пандемії, з грудня зросли до 500%. Згідно з повідомленням китайських ЗМІ з посиланням на китайського постачальника інформації про ринок товарів biiinfo.com, ціна неонового газу (вміст 99,9%) у Китаї зросла в чотири рази з 400 юанів/кубічний метр у жовтні минулого року до понад 1600 юанів/кубічний метр на кінець лютого.

За даними Комісії з міжнародної торгівлі США, ціни на неон зросли на 600% напередодні анексії Росією Кримського півострова в України у 2014 році.

За словами Річарда Барнетта, директора з маркетингу Supplyframe, яка надає ринкові дані компаніям у світових галузях електроніки, компанії в інших країнах можуть розпочати виробництво неону, але для збільшення знадобиться від дев’яти місяців до двох років.

Але Анджело Зіно з CFRA зазначив, що компанії можуть не захотіти інвестувати в цей процес, якщо скорочення пропозиції буде вважатися тимчасовим. 

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше