Українці вперше святкують Різдво разом із Заходом

Сьогодні, 25 грудня, згідно з Григоріанським календарем (за яким ми всі живемо в повсякденні) всі християни відзначають Різдво Христове. В Україні до 2014 року Різдво відзначали виключно 7 січня (25 грудня згідно з юліанським календарем). Після 2014 року були спроби перейти на святкування разом з усім світом, але повноцінно, схоже, Україна перейшла тільки після початку повномасштабного вторгнення росії.

ПЦУ цьогоріч дозволила святкувати Православне Різдво за західним стилем, або за григоріанським чи новоюліанським календарем, а саме 25 грудня. Утім святкування 7 січня поки також не скасували.

Трішки історії

Раніше християни й у церковному, і у повсякденному житті користувались юліанським календарем. Його було запроваджено ще у 46 році до нашої ери Юлієм Цезарем. Він узгодив з сонячним календарем тривалість року, яка складала 365 з чвертю дня.

Однак згодом це призвело до відставання календаря від Сонця – за півтора тисячоліття він відстав на десять днів. Через це у 1582 році Папа Григорій XIII запровадив григоріанський календар, уточнивши правила встановлення років тривалістю 365 днів, які називають звичайними, і років, у яких 366 днів – високосними.

З часом різниця між двома календарями збільшувалась на один день, і зараз вона вже складає 13 днів.

В Україні юліанський календар використовувався до 1918 року, коли уряд УНР запровадив в офіційний вжиток григоріанський календар. Так само на нього перейшли й більшовики, натомість російська православна (що зараз більше секта, ніж церква) принципово залишилась на юліанському календарі.

Наразі більшість православних церков світу, Римо-католицька церква та більшість протестантських церков святкують Різдво 25 грудня — за григоріанським календарем.

Юліанським календарем продовжують користуватися, зокрема, російська, Грузинська, Сербська, Охридська, Єрусалимська православні церкви, а також здебільшого ПЦУ та УГКЦ до 2022 року.

У 2017 році 25 грудня було визнано офіційним святковим днем в Україні. Але обидві українські церкви — УГКЦ та ПЦУ, які тоді тільки зароджувалась, не поспішали робити свій крок до святкування Різдва 25 грудня і тривали дискусії в суспільстві з приводу переходу.

У 2019 році Митрополит Київський і всієї України, настоятель Православної церкви України Епіфаній заявив, що українці можуть святкувати Різдво за григоріанським календарем 25 грудня, якщо вони цього бажають.

А вже у жовтні цього року ПЦУ на Синоді ухвалила рішення про проведення богослужінь з нагоди Різдва за григоріанським календарем, тобто 25 грудня.

Також за святкування Різдва 25 грудня і населення України.

Так в Дії розпочалось опитування серед населення, коли святкувати Різдво. Наразі проголосували майже мільйон українців, і понад 60% висловилось за святкування Різдва 25 грудня.

В пояснювальному відео до опитування міністр культури України Олександр Ткаченко трішки розповів про історію святкування Різдва.

За словами міністра, для України юліанський календар – це спадщина Російської імперії, яка відмовилася переходити на григоріанський календар.

Лише після падіння імперії Українська народна республіка перейшла на григоріанський календар. Тоді ж від юліанського календаря відмовилися і більшовики”, – пояснив він.

Однак, за словами міністра, російська церква та й українські церкви за традицією користуються юліанським календарем.

Проте останнім часом багато українців переходять на святкування Різдва 25 грудня самостійно або загалом відзначають дві дати.

Дедалі більше українців його зустрічають 25 грудня. Так, як це робить більшість світу. І як це було 1918 року після проголошення незалежності Української Народної Республіки.

Ми вирішили провести опитування, якій саме даті святкування віддаєте перевагу ви“, — пояснив Ткаченко.

Отже: у додатку “Дія” пропонуються таки варіанти відповідей:

  • 25 грудня
  • 7 січня
  • обидві дати
  • не відзначаю Різдво.

І на сьогодні, 25 грудня 2022 року, ось такі приблизні результати голосування:

Отже, Українці все більше відходять від російської спадщини й прагнуть до єднання з усім світом.

 

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше