Українцям за кордоном можуть скасувати тимчасовий захист – де змінилися правила
По всій Європі поступово скорочують допомогу українським біженцям, щоб зменшити наплив людей
У Норвегії вирішили власними методами боротися з великою кількістю українців, які шукають прихисток. Людям, які отримали тимчасовий дозвіл на проживання, можуть скасувати захист, якщо вони відвідують свою Батьківщину.
Про це йдеться на офіційному сайті уряду Норвегії.
Досить багато європейських держав вдалися до скорочення допомоги біженцям наприкінці 2023 року. Причиною радикальних змін стало намагання зменшити привабливість власних територій для українців, які тікають від повномасштабної війни.
Норвегія, окрім скасування деяких фінансових виплат, значно обмежить пересування наших громадян. Відповідно до загальної інструкції GI-03/2020 іноземці з тимчасовим захистом не мають права повертатися до країни, з якої втекли, а потім знову приїжджати у Норвегію. Бо виходить, що вони не потребують прихистку, якщо вільно подорожують на свою Батьківщину.
Донедавна для українців діяв виняток із правил. Але 12 грудня Міністерство юстиції та надзвичайних ситуацій Норвегії видало інструкцію для Директорату у справах іноземців (UDI), згідно з якою тимчасовий колективний захист дозволено скасовувати всім. Тому без наслідків повернутися в Україну на деякий час не вийде, лише в особливих випадках.
“Віднині я хочу ставитися однаково як до українців, так і до представників інших національностей, коли йде мова про наслідки таких поїздок”, – заявила міністр юстиції та надзвичайних ситуацій Емілі Енгер Мель.
Водночас подорожі, здійсненні до набуття чинності інструкції, не вплинуть на наявність дозволу.
Де українцям різко скоротять виплати
В Ірландії також вдалися до серйозних скорочень фінансової допомоги. Кабінет міністрів ухвалив рішення урізати виплати біженцям на проживання у 5 разів – з 220 євро на тиждень до 38,80 євро. Це повинно врегулювати такі питання:
- українці будуть менше приїжджати в Ірландію, шукаючи прихисток;
- люди будуть змушені шукати роботу, щоб самостійно забезпечувати себе коштами на базові потреби.
Більше того, зміни торкнуться не лише фінансового забезпечення, але й безплатного житла. Як раніше попереджали представники ірландського уряду, місць для розміщення державним коштом катастрофічно не вистачає. Тому відтепер новоприбулих біженців будуть поселяти тільки на 90 днів, після чого їм запропонують шукати нову оселю.
Втім деякі члени уряду не погоджуються з необхідністю таких кардинальних нововведень і вважають, що людям буде важко прожити в Ірландії на узгоджені виплати, та ще й оплачувати житло. Це призведе до масового повернення в Україну, де існують безпекові ризики, або виїзду в інші держави Європи, де умови лояльніші.