Умови продажу ліків в Україні зміняться з 1 квітня
З квітня в Україні запроваджують електронний рецепт на всі рецептурні лікарські засоби, повідомили в Київській міській державній адміністрації з посиланням на МОЗ.
Електронний рецепт поширюється на всі зареєстровані в країні ліки, що підлягають відпуску за рецептом. Виписати рецепт можуть медпрацівники всіх спеціальностей державних, комунальних або приватних клінік, незалежно від наявності декларації. Від пацієнта вимагається наявність реєстрації в електронній системі охорони здоров’я (ЕСЗ).
Під час огляду лікар сформує електронне призначення із зазначенням діючої речовини, дозування, тривалості курсу та інструкції з прийому. Далі пацієнту присвоюють номер електронного рецепта та унікальний код.
Із впровадженням е-рецепта призначення завжди будуть доступні в смартфоні. У разі відсутності телефону в пацієнта або світла і зв’язку в клініці лікар зможе виписати паперове призначення на рецептурному бланку.
У МОЗ вважають, що нововведення оптимізує процес призначення препаратів. Також цифровий рецепт дасть змогу посилити контроль за продажем ліків і запобігти негативним наслідкам самолікування.
Купити препарати за електронним рецептом в аптеці можна протягом 30 або 10 днів (для наркотичних/психотропних препаратів). Потрібно повідомити фармацевту потрібні реквізити – номер рецепта та код погашення. В аптеці мають запропонувати наявні лікарські засоби, що містять необхідну діючу речовину.
Електронний рецепт можна погасити частково, тобто придбати меншу кількість ліків. При цьому повторно отримувати рецепт на залишок не потрібно.
За даними МОЗ, рецептурними є близько 60% зареєстрованих ліків, зокрема, антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати, засоби для лікування артеріального тиску та серцевих захворювань, деякі антигельмінтні препарати, препарати для зрідження крові, антидепресанти, нейролептики та релаксанти, стероїдні засоби, деякі ліки проти болю, кашлю та заспокійливі.