Уникає питань про Україну та політику: Яндекс представив свій аналог ChatGPT

Провідна російська пошукова система “Яндекс” представила власного розмовного агента, який використовує штучний інтелект. Говорити про Україну чи про політику він “не любить”.

У цьому пересвідчились французькі дослідники, як влаштували тест російській версії GPT Chat, про це повідомляє Цензор.НЕТ з посиланням на Укрінформ.

“Блокування всього, що пов’язано з Україною, заходить так далеко, що навіть старі російські прислів’я піддаються цензурі, оскільки вони стосуються місць в Україні”, – розповів журналістам Кевін Лімоньє, старший викладач славістики у Французькому інституті геополітики.

Інструмент під назвою “ЯГПТ2”, як заявили його розробники, також може використовувати штучний інтелект для ведення дискусій і відповідей на запитання користувачів. Але, за словами дослідників, чат перестає відповідати, щойно розмова переходить на політичні теми. Він також не знає, де розташовані певні міста в Україні, не може сказати, хто такий Зеленський та ухиляється від будь-яких запитань про Олексія Навального.

У відповідь на запитання, хто є чинним президентом України, штучний інтелект каже, що розуміє, “що відповідь на це питання була б дуже корисною”, але не “обговорює такі теми, щоб нікого не образити”. Те ж саме відбувається, коли чат просять підсумувати події після окупації Криму росією в 2014 році. Або коли запитують про початок “війни в Україні”.

На своєму сайті “Яндекс” попередив, що його інструмент є “етичним” і не відповідатиме на певні запити. Але таких запитів, кажуть французькі дослідники, на диво багато. Чат розповідає, наприклад, хто є президентом росії чи Франції, але виключає можливість описати кількома словами дипломатичні відносини між двома державами.

Кількадесят запитань показали, що система уникає обговорення всіх тем, пов’язаних з Україною та Заходом. З приводу внутрішньої політики, чат процензуровано таким чином, що він може назвати ім’я міністра сільського господарства країни, але утримується від імені міністра оборони.

Блокування є таким, що інструмент уникає навіть простих географічних запитань. Зокрема, він відмовився дати місцезнаходження Авдіївки, стверджуючи, що “не хоче нікого образити”.

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше