Узяв кредит і переказав гроші шахраям. Як усе виправити?
Почастішали випадки, коли на номери українців телефонують незнайомці з попередженням, що на них, буцім-то, хтось намагається оформити кредит або здійснити крупну покупку карткою. Хто й навіщо це робить? Адже надійні фінансові сервіси, такі як ClickCredit та інші, майже не турбують дзвінками своїх клієнтів і вміють розпізнавати, хто саме подав заявку на кредит. Розберемося в цій статті.
Історія 1: Крадіжка через фішингове посилання
Ганна Василівна — пенсіонерка. Нещодавно їй зателефонували з банку та повідомили, що на її ім’я прямо зараз хочуть взяти кредит на 30 000 грн. Жінка злякалася, адже сума для неї величезна. Їй запропонували скачати на смартфон спеціальний додаток, щоб встигнути захистити свої дані. Вона слідувала чітким інструкціям: повідомила код із СМС, паролі та номер банківської картки, на яку отримує пенсію… Зрозуміло, що всі накопичення, які були на картці, пенсіонерка втратила.
Історія 2. Крадіжка через мобільний банкінг
Максим із Полтави розмістив оголошення щодо здачі однокімнатної квартири. До нього зателефонувала дівчина, готова внести передплату. Гроші були переказані на рахунок Максима, але замість домовлених 10 000 грн прийшло вдвічі більше.
Незнайомка вибачилася за помилку та попросила повернути залишок на рахунок іншого банку. Вона переконала Максима, що найкраще зробити це через банкомат.
Максим, як чесна людина, пішов до найближчого банкомату та переказав гроші. Але потім на нього чекав неприємний сюрприз: він отримав повідомлення про взяття кредиту на 20 000 грн.
Виявляється, Максим, дотримуючись вказівок, передав шахрайці дані свого мобільного банку, через який був оформлений кредитний договір.
Як шахраї маніпулюють, щоб отримати кредит по телефону?
Злочинці, щоб виманити у жертви гроші, намагаються викликати у неї емоції. Людина, яка відчуває страх або велике напруження, може добровільно розкривати особисту інформацію та виконувати вказівки злочинців. Зловмисники можуть телефонувати від імені поліції або податкової служби, вашого банку і навіть НБУ. Їхні номери можуть бути дуже схожими на офіційні номери зазначених організацій. Більше того, шахраї можуть знати ваше повне ім’я та яким банком ви користуєтесь. Це створює ілюзію, що ви спілкуєтесь зі справжнім банківським працівником.
Як розпізнати і зупинити шахрая?
Найкращий та найпростіший спосіб — покласти слухавку та зателефонувати за офіційним номером, зазначеним на веб-сайті вашого банку. Обов’язково повідомте службу безпеки вашого банку про отриманий дзвінок і вкажіть номер, із якого вам дзвонили.
Запам’ятайте прості правила безпеки:
- Розголошувати інформацію про банківську картку, включаючи CVV-код, код з SMS і пароль від мобільного банку, не можна.
- Якщо вам зателефонували з банку, покладіть слухавку та перетелефонуйте за номером гарячої лінії, вказаним на зворотному боці вашої банківської картки.
- Не відкривайте підозрілі електронні листи, які можуть виглядати як листи від банку, і не переходьте за посиланнями в них. Такі листи можуть містити небезпечні віруси та призвести до витоку вашої особистої інформації.
- Якщо ви вирішили продовжити розмову з незнайомою особою, не соромтеся задавати питання. Запитайте його ім’я, звідки він дізнався ваш номер, яку посаду займає. У такому випадку шахраї поспішають закінчити розмову.
Найголовніше — не панікуйте та оцінюйте ситуацію об’єктивно. Якщо той, хто дзвонить, поспішає вас підштовхнути до вчинення будь-якої операції, без сумніву можна сказати, що це шахрай.