В Амстердамі скоро почнуться випробування безпілотних електричних човнів Roboat (фото)
Найближчим часом амстердамськими каналами почне курсувати безпілотний човен з електродвигуном, який зможе перевозити пасажирів або доставляти товари, а передбачена його модифікація займатиметься збором побутових відходів.
Транспортний засіб отримав назву Roboat («роботизований човен»). Проект розроблений Амстердамським інститутом передових міських рішень (Amsterdam’s Institute for Advanced Metropolitan Solutions) та Массачусетським технологічним інститутом. Проект допоможе місту подолати транспортну проблему: на вузьких вулицях міста постійно створюються дорожні затори, і ситуація ускладнюється розвитком електронної комерції та доставки. Водночас в Амстердамі багато водних каналів.
Проект розроблявся чотири роки, і лише цього тижня було представлено два повнорозмірні човни. Одним із перших варіантів практичного застосування Roboat стане збір сміття. Зазвичай це завдання вирішується за допомогою вантажівок, проте великі машини незручно використовувати на вузьких вулицях Амстердама. Плавучі роботи, що стоять біля берега, зможуть використовуватися як сміттєві контейнери, які в міру наповнення самостійно повертаються на базу. Міська адміністрація підтримала цю ідею – пілотний проект стартує на початку наступного року.
Roboat обладнується 12-осередковою батареєю від Murata, її ємність становить 12 кВт·год, вона забезпечує машині 8 годин автономної роботи при робочій напрузі 48 В. У разі потреби ємність акумулятора можна подвоїти. Човен виконаний в алюмінієвому корпусі габаритами 2×4 м при масі 1200 кг. Нижче ватерлінії машина є чимось на зразок перевернутого дрона: носовий і кормовий гребні гвинти плюс два гвинти, що підрулюють, по бортах дозволяють човну легко маневрувати й ставати на стоянку точніше, ніж це робить людина. Навігація забезпечується встановленим на носі лідером, кількома камерами та модулем GPS. Дозвіл на перевезення пасажирів поки що не отримано, але на перспективу заплановано і це.
За словами розробників, Roboat використовуватиметься в різних цілях. Човен може стати плавучою сценою, тимчасовим мостом чи баржею, тому що є можливість з’єднувати машини одна з одною. А у морській версії кілька таких машин зможуть, наприклад, оточити нафтову пляму після розливу, щоб її стримати.