В Іспанії проведуть експеримент з 4-денним робочим тижнем
Уряд Іспанії погодився з пропозицією лівоцентристської партії Мас Паїс провести скромне пілотне випробування серед компаній, які висловили зацікавленість в цій ідеї. Близько 200 приватних компаній із загальним штатом до 6000 осіб введуть на три роки 32-годинний робочий тиждень. Частина витрат компаній на збереження зарплат як при 5-денному робочому тижні покриє уряд. Асоціація бізнесменів країни вже висловила своє несхвалення.
Пандемія коронавірусу і пов’язані з нею заходи викликали серйозні соціальні зміни, в тому числі порушили баланс між роботою та особистим життям. Більшість тих, хто перейшов на дистанційку, опинилися в ситуації постійного робочого дня. Багато людей повідомляють, що змушені працювати більше, ніж до 2020 року. Все це змусило лівоцентристську партію Іспанії Мас Паїс (Más País, ісп. «Більше країни») почати дискусію про чотириденний робочий тиждень (ідея обговорюється економістами ось уже понад століття) як метод підвищення продуктивності та поліпшення психічного здоров’я співробітників, пише ZME Science.
Як заявив політолог і член партії Іньїго Еррексон у Твіттері, час для цієї ідеї прийшов. «Іспанія – одна з країн, де на роботу витрачають більше годин, ніж в середньому по Європі. Але ми не входимо в число найпродуктивніших країн. Працювати більше не означає працювати краще».
Мас Паїс запропонувала виділити на трирічне випробування $ 60 млн, які дозволять ряду компаній скоротити робочий тиждень до 32 годин з мінімумом ризику для бізнесу. Уряд покриє 100% витрат в перший рік, 50% у другій і 33% – в третій. Імовірно, в експерименті візьмуть участь близько 200 підприємств, загальний штат яких складе від 3000 до 6000 осіб.
Початок експерименту заплановано на осінь 2021 року. Це перша національна ініціатива щодо скорочення робочих годин відтоді, як Франція почала перехід до 35-годинного робочого тижня в 1998 році. Партія Мас Паїс сподівається повторити досвід іспанської компанії Software Delsol, яка першою минулого року ввела скорочений тиждень і відзначила зростання продуктивності та задоволеності співробітників.
Рікардо Мур, лідер CEOE, провідної асоціації підприємців країни, вже назвав цей експеримент «божевіллям», вказавши на його несвоєчасність. «Вихід з кризи вимагає працювати більше, а не менше», – заявив він на форумі в кінці минулого року.