В надрах Землі можуть бути приховані залишки іншої планети
Вчені давно зійшлися на думці, що Місяць утворився під час зіткнення Землі з протопланетою Тея 4,5 мільярда років тому. Нова теорія говорить, що залишки Теї можна знайти у двох шарах породи розміром з континент, похованих глибоко в мантії Землі, повідомляє Science.
Ще кілька десятиліть тому сейсмологи виявили незвичайну зону. За формою вона нагадувала дві краплі й розташовувалася під Західною Африкою і Тихим океаном. По суті, вона охоплювала ядро Землі, як гігантські навушники. Розмір утворення досягав 1000 км у висоту і кілька разів більше в ширину.
Сейсмічні хвилі, проходячи через нього, різко сповільнювалися. Це свідчить, що підземний об’єкт більш щільний і хімічно відрізняється від мантійних порід.
Вчені висунули кілька версій походження «навушників». Вони могли кристалізуватися з первинного океану магми на Землі або бути частиною примітивних порід, які пережили удар з космосу. Представники Університету штату Арізона в США припустили, що вони мають інопланетне походження.
Нові дані показали, що утворення існувало з часів формування Місяця. Воно є джерелом магматичних шлейфів, що живлять вулкани в Ісландії й Самоа. Вчені провели аналіз і виявили, що в магмі містяться ізотопні записи радіоактивних елементів, які могли виникнути тільки в перші 100 мільйонів років історії Землі.
Автори наукової роботи також побудували ряд комп’ютерних моделей, що ілюструють зіткнення Землі й Теї. Результати показали, що якщо мантія Теї була на 1,5-3,5% щільніше земної, то її фрагменти вціліли б після удару і в кінцевому підсумку повинні були опинитися біля земного ядра. Це збігається з результатами сейсмічних спостережень.
Вчені відзначили, що Тея може бути не єдиною планетою, похованою в надрах Землі. Вони все частіше виявляють невеликі, занадто щільні осередки матеріалу в глибокій мантії. Їх розмір не перевищує декількох сотень кілометрів. Вони можуть бути залишками ранніх планет Сонячної системи, які зіткнулися із Землею і були їй поглинені.