В Україні модифікували ЗРК С-200 для далеких наземних ударів, дальність ураження наземних цілей до 500 км.
Українські військові конструктори перепрофілювали зенітно-ракетний комплекс С-200, який тепер функціонуватиме як зброя класу «земля-земля» великої дальності. Ці модифіковані ракети будуть використовуватись для поразки російських військ на окупованих територіях України.
Спочатку розроблений у 1960-х роках радянським конструкторським бюро «Діамант», ЗРК С-200 призначався для операцій проти американських стратегічних бомбардувальників. Українські військові вивели ці системи з експлуатації наприкінці 2013 року через їхнє «моральне та фізичне старіння», але знову прийняли їх на озброєння у 2018 році.
Модифіковану ракету тепер адаптовано українськими конструкторами для виконання бойових завдань класу «земля-земля». Модифікована ракета С-200 важить приблизно 7108 кг при зльоті і може доставити уламково-фугасну боєголовку масою 217 кг.
Ракета оснащена рідинним маршовим ракетним двигуном 5Д67 та підтримується чотирма твердопаливними ракетними прискорювачами, що відокремлюються після фази запуску. Навігаційні системи ракети були доповнені GPS та інерційним наведенням для підвищення точності.
Модифікований ЗРК С-200 має дальність до 300 км за повітряними цілями, дальність проти наземних цілей може становити до 500 км.
Україна також модифікувала пускові платформи, щоб підвищити мобільність ракети, зробивши її більш універсальною зброєю. Ця модифікація дозволить прискорити розгортання та підвищить оперативну гнучкість.
Перепрофілювавши системи С-200, Україна не лише продовжила термін служби свого існуючого арсеналу, а й додала новий вимір до своїх наступальних можливостей. Більше того, ця розробка є частиною ширшої стратегії України щодо локалізації виробництва оборонної техніки.
Адаптація Україною ракетного комплексу С-200 для завдання ударів по наземних цілях має ряд переваг:
- Україна може використати існуючу інфраструктуру та логістику, що прискорить розгортання та знизить витрати.
- С-200 має довгу історію надійної служби, що вселяє впевненість у її здатності завдавати ефективних наземних ударів.
- Ця модифікація додає системі оперативної універсальності, дозволяючи їй служити як протиповітряної обороні, і у наземної атаці. Це також може покращити оперативну сумісність між протиповітряною обороною та наземними атаками, зробивши командування та управління більш ефективними під час складних військових битв.
- Використання С-200 для наземних ударів внесе елемент тактичної раптовості, тим самим підвищивши шанси успіх операцій.
До складу даного ракетного комплексу входить двоступінчаста ракета з напівактивною системою радіолокації самонаведення, вона випускається в різних варіантах, включаючи 5V21, 5V28 і 5V28V. Варіант 5V28V має такі характеристики, маса 7100 кг, довжина 10800 мм, максимальна дальність дії 300 км, висота польоту до 40 000 метрів і максимальна швидкість 8 Махов (9 800 км/год).