Вакцина від раку мозку успішно пройшла першу стадію клінічних випробувань
Результати показали, що експериментальна вакцина від одного з різновидів раку мозку, яка практично не лікується хірургічно, безпечна і стимулює істотну імунну відповідь, що зупиняє ріст злоякісної пухлини. На третій рік випробувань виживання учасників склало 84%. У 82% пацієнтів, які продемонстрували виражену реакцію на вакцину, зростання пухлини зупинилося. У планах учених – друга, більш масштабна фаза перевірки ефективності нової вакцини, на цей раз з контрольною групою.
Дифузна гліома – особливо складний для лікування тип раку головного мозку. Вона поширюється по мозку, і її важко видалити методами традиційної хірургії, але у цих пухлин часто є спільна риса – понад 70% гліом мають мутацією одного гена, що впливає на фермент IDH1. Ця мутація призводить до створення нових білків неоепітопів.
Вчені з Німецького центру онкології протягом декількох років розробляють вакцину, яка допомагає імунній системі пацієнтів оборонятися від мутованих клітин IDH1, пише New Atlas. «Наша ідея полягає в тому, щоб підтримати імунну систему хворого і використовувати вакцину як спрямований спосіб її оповіщення про опухолеспецифічний неоепітоп», – розповів Міхаель Платтен, один з дослідників.
У 2015 році вчені запустили клінічні випробування нової вакцини IDH1. Першим завданням було з’ясувати, наскільки вакцина безпечна для людей і який тип імунного відгуку вона провокує. Для цього були залучені 33 пацієнти з недавно діагностованою гліомою IDH1. Нещодавно опубліковані результати цього експерименту показали, що ніяких серйозних побічних ефектів у пацієнтів виявлено не було.
Що стосується імунної реакції, то 93% хворих продемонстрували ефективну реакцію на вакцину. У них були виявлені Т-клітини, що специфічно впливають на мутацію IDH1. Пацієнти з великою кількістю циркулюючих в крові Т-клітин також показали псевдопрогресію пухлини, процес, при якому пухлина росте в розмірі через імунні клітини, що взаємодіють з нею.
На третій рік випробувань виживання учасників склало 84%. У 82% пацієнтів, які продемонстрували виражену реакцію на вакцину, через три роки зростання пухлини не тривало.
Німецькі вчені не поспішають переоцінювати результати першої фази випробувань і мають намір провести друге, більш масштабне дослідження із залученням контрольної групи.