Вчені хочуть зберігати на Місяці ДНК 6,7 мільйона видів, на випадок загибелі Землі
Співробітники та студенти університету Арізони запропонували відправити на Місяць зразки сперми, яйцеклітин, насіння та інших матеріалів ДНК 6,7 мільйона видів, що мешкають на Землі, повідомляє Forbes. Вчені вважають, що на супутнику необхідно побудувати «місячний ковчег», який стане «глобальним страховим полісом» для всієї планети.
Автори проекту пропонують спочатку відправити на Місяць розроблених цими ж ученими літаючих і стрибаючих роботів SphereX вагою п’ять кілограмів кожен. Вони зможуть досліджувати мережу лавових труб – полого тунелю, який утворився мільярди років тому, коли розплавлена порода текла під поверхню Місяця. У підсумку на супутнику Землі утворилася мережа труб діаметром близько 100 метрів кожна. Після їх дослідження вчені пропонують спроєктувати та сконструювати там «місячний ковчег» з сонячними батареями на поверхні та ліфтовими шахтами, які ведуть до сховища.
За розрахунками вчених, для доставки ДНК-матеріалів усіх земних видів на Місяць знадобиться 250 ракет, кожна з яких транспортує приблизно по 50 зразків кожного виду. Для порівняння, щоб побудувати Міжнародну космічну станцію, запускали близько 40 ракет.
Генетичні матеріали пропонується зберігати в чашках Петрі в модулях «кріогенної консервації» всередині лавових труб, які повинні захистити їх від сонячного випромінювання, метеоритів і коливань температури. Насіння, стверджують дослідники, зберігати потрібно при температурі мінус 180 градусів Цельсія, а стовбурові клітини – при мінус 196. Обслуговувати об’єкт будуть роботи, яких поки не винайшли.
Навіщо це потрібно:
Вчені вважають, що Місяць – ідеальне місце для “Ковчега”, тому що там порожньо, холодно і нічого не відбувається. Хоча на Землі вже є банк з ДНК-матеріалами багатьох видів, запасний варіант необхідний, щоб знизити ризики втрати біорізноманіття, якщо на планеті відбудеться глобальна катастрофа: наприклад, виверження супервулкану, низка землетрусів, війна, новий льодовиковий період або пандемія.
Існуючий «ковчег» знаходиться в Глобальному сховище насіння Свальбарда на острові Шпіцберген в Арктичному морі. Там зберігаються понад мільярд зразків насіння. На думку аризонських дослідників, цей «ковчег» вразливий: він може бути втрачений в результаті зміни клімату, що супроводжується підвищенням рівня моря.