Вчені можливо знайшли спосіб виробляти паливо для літаків із СО2

Дослідники, можливо, знайшли спосіб зменшити вплив авіаперельотів на навколишнє середовище в ситуаціях, коли електричні літаки та альтернативні види палива недоцільні. Wired повідомляє, що вчені Оксфордського університету успішно перетворили CO2 в реактивне паливо, що підвищило ймовірність створення літаків з традиційними двигунами з нульовим рівнем викидів.

Цей метод ефективно обертає назад процес спалювання палива, покладаючись на метод органічного спалювання. Команда нагріла суміш лимонної кислоти, водню та залізо-марганцево-калієвого каталізатора, щоб перетворити CO2 в рідке паливо, яке може живити реактивні літаки.

Підхід недорогий, нескладний та використовує звичайні матеріали. Це дешевше, ніж процеси, які використовуються для перетворення водню та води в паливо.

Є безліч проблем, пов’язаних з впровадженням цього в літак. Лабораторний метод виробив всього кілька грамів палива – вам явно знадобиться набагато більше, щоб підтримати хоча б один рейс, не кажучи вже про цілий парк літаків. Вам буде потрібно набагато ширше використовувати уловлювання вуглецю. А якщо ви хочете практично нульові викиди, системи уловлювання та перетворення повинні працювати на чистій енергії.

Однак дослідники ведуть переговори з промисловими партнерами й не бачать серйозних наукових перешкод. Це також може бути одним з найбільш слушних варіантів для авіакомпаній. Багатьом з них доведеться замінити свої літаки на електричні або поміняти вид палива. Цей процес конверсії дозволить авіакомпаніям зберегти свої чинні літаки та перейти на нейтральний рівень викидів вуглецю до тих пір, поки вони не будуть по-справжньому готові до екологічно чистих двигунів.

Джерело Engadget

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Вчені розробили надшвидку наукову камеру SCARF з рекордною швидкістю зйомки

Канадські дослідники створили унікальну наукову камеру під назвою SCARF (фемтофотографія з кодованою апертурою в реальному часі), здатну захоплювати зображення з астрономічною швидкістю кодування 156,3 терагерца (ТГц), що дорівнює 156,3 трильйонам кадрів за секунду. Це відкриває нові можливості для дослідження ультрашвидких мікроподій, які минають надто швидко для захоплення найсучаснішими науковими сенсорами.

Результати дослідження були опубліковані в журналі Nature та підсумовані в прес-релізі INRS.

Завдяки SCARF вдалося зафіксувати такі швидкоплинні явища, як поглинання в напівпровідниках і розмагнічування металевих сплавів, що може сприяти прогресу у таких галузях, як механіка ударних хвиль та розвиток новітніх медичних препаратів. Це дослідження провів професор Джіньян Лян (Jinyang Liang) з Національного інституту наукових досліджень Канади (INRS), відомий своїми піонерськими роботами у галузі надшвидкої фотографії.

SCARF (Institut national de la recherche scientifique)

SCARF вирізняється від традиційних надшвидкісних камер тим, що замість знімання окремих кадрів і їх послідовного складання для створення зображення рухомих об’єктів, вона використовує методику, що дозволяє захопити цілу послідовність зображень за допомогою одного кадру. Це стало можливим завдяки обчислювальним методам, які дозволяють світлу потрапляти на сенсор камери в різний час, а потім ці дані обробляються за допомогою спеціального комп’ютерного алгоритму, що перетворює кожен із трильйонів кадрів у зрозумілу картину.

Такий прогрес було досягнуто завдяки використанню доступних і пасивних оптичних компонентів, що робить SCARF не тільки інноваційним, але й порівняно недорогим рішенням з низьким енергоспоживанням і високою якістю вимірювань порівняно з існуючими методами. Хоча основна увага камери зосереджена на дослідницькому застосуванні, вже ведуться роботи над комерційними версіями камери, які могли б зацікавити наукові установи та вищі навчальні заклади, співпрацюючи з компаніями Axis Photonique та Few-Cycle.

Джерело engadget

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Україна може отримати перші F-16 вже у липні, але кількість літаків обмежена

Західні країни-союзники обіцяли надати Україні винищувачі минулого року, однак процес доставки та підготовка пілотів виявилися складнішими, ніж очікувалося раніше. Україна може почати з отримання лише шести літаків з приблизно 45 обіцяних, повідомляє New York Times.

Новий навчальний центр у Румунії готовий навчати українських пілотів керуванню F-16, проте українські пілоти навіть ще не розпочали навчання на авіабазі Фетешті, і чому це сталось, буде написано нижче. Попри це, 12 найкращих українських пілотів після 10 місяців тренувань у Данії, Великій Британії та США мають бути готові до літа.

Однак, коли пілоти повернуться до України, кількість доставлених F-16 буде мінімальною – близько шести літаків з обіцяних 45. Ці винищувачі важливі для України, адже росія використовує більш агресивну повітряну підтримку своїх окупаційних сил на сході України.

Україна потребує більше озброєнь, оскільки вичерпує запаси артилерійських снарядів. F-16, ймовірно, будуть оснащені ракетами короткого та середнього радіуса дії та бомбами, але вже це допоможе на полі бою.

Президент Володимир Зеленський підкреслив важливість отримання нових винищувачів для захисту від російських загроз. Триває підготовка пілотів та техніків, хоча процес виявився повільнішим, ніж очікувалося, через необхідність освоєння англійської мови та західних військових практик.

Данія, Нідерланди, Норвегія та Бельгія обіцяли надати приблизно 45 F-16, але точні терміни доставки та кількість літаків, які будуть надані відразу, залишаються невизначеними.

Данія має намір надіслати перші шість літаків наприкінці весни, з додатковими поставками протягом року та до 2025 року. Підготовка та доставка F-16 вважається критично важливою для підтримки України у її боротьбі за свободу та захист від російської агресії.

Також, існує проблема з інфраструктурою та технічним обслуговуванням нових літаків. Окрім Данії, ще Нідерланди, Норвегія та Бельгія зобов’язалися надіслати в Україну приблизно 45 літаків F-16, достатньо для трьох невеликих ескадрилій. Данія відправить перші шість наприкінці весни, з 13 іншими, які мають прибути протягом решти року до 2025 року. Тобто, до кінця року в Україні має бути 19 літаків.

Але не все так добре. Україна не готова їх прийняти через те, що нема злітно-посадкових смуг для такого типу літаків. Робота в цьому напрямку просувається, але повільно. Тому, Нідерланди, які пообіцяли загалом 24 літаки, утримуватимуть їх до того часу, поки Україна буде готова їх прийняти, сказав Юрріян Ессер, речник Міністерства оборони Нідерландів.

Також, близько 50 українських техніків проходять навчання в Данії, щоб підтримувати та ремонтувати літаки та обслуговувати їхні озброєння, враховуючи, що F-16 настільки складні, що для обслуговування кожного з них зазвичай потрібно від 8 до 14 людей. Чиновники сказали, що західні оборонні підрядники мають супроводжувати літаки в Україну та залишатися з ними, доки не буде достатньо українських екіпажів для їх належного обслуговування — процес навчання яких, може тривати роками, з огляду на те що буде написано нижче.

В Україні виявились неготовими до західних практик навчання пілотів в принципі

Українська система навчання пілотів, як цивільних, так і військових повністю є радянською. І якщо в навчанні цивільних пілотів трохи краще, бо до війни відкрилось багато авіашкіл по стандартам ICAO та EASA, то військова авіація залишилась далеко позаду в тотальній радянщині. І з цим нічого не робили. В Україні, щоб стати пілотом, потрібно навчатись 5+ років в університеті, який, перші три роки навчає по загальноосвітнім програмам. Тобто, щоб стати пілотом, потрібно дуже багато років, це окрім інших, дуже дивних вимог.

Така ситуація змінилась для цивільних пілотів, коли потрібно було багато пілотів і швидко в умовах економіки яка зростала. Тому, дуже з великим супротивом чиновників, цивільна авіація вирвалась вперед і прийняла за основу програму навчання ту, яка є на заході. Звісно, з початком війни ці школи в основному закрилися, через закрите небо і неможливість виїзду чоловіків закордон для навчання льотній практиці.

Як навчають пілотів в західних країнах

Для того, щоб стати пілотом в західних країнах потрібно пройти досить стандартний шлях. Перше, це отримати ліцензію так званого приватного пілота (PPL) – це основа де пілотів навчають основним моментам та законам фізики, які, доречі, однакові що для цивільної авіації, що для військової. Також основна підготовка включає навчання пілотуванню на невеликих літаках, щоб студент розумів принципи польоту та як себе веде літак у повітрі.

Після того як майбутні пілоти отримують основи та першу ліцензію, шлях може розділятись на військову та цивільну. Нажаль, радянська система освіти повністю нехтує цими основами. Доречі, зазвичай, для того, щоб отримати цю першу ліцензію, потрібно вивчити хоча б базово англійську мову. Тому, її вчать всі на Заході, незалежно куди потім підуть вчитися пілоти. Військових пілотів в Україні взагалі донедавна не навчали англійській мові.

В США до прикладу, щоб почати навчання на винищувачі, потрібно мати як мінімум ступінь бакалавра з будь-якого вишу, а не обов’язково у спеціалізованому, як в Україні. Тобто курсанти спочатку навчаються у звичайному виші, і тільки після цього подають заявку в Військово-повітряних сил США. Термін навчання після вступу в ВПС зазвичай замає 2-3 роки. Доречі, ліцензія PPL може пришвидшити навчання на F-16 для звичайного американця.

Що відбувається в Україні

Як ми зазначили, щоб стати військовим пілотом в Україні, потрібно пройти складну, довготривалу радянську машину, яка підготує звісно класних пілотів, але виключно на радянські літаки. Тому Україні наразі зіткнулася з величезною проблемою перенавчання пілотів на західні типи літаків.

Також, через те, що це радянська система і не хоче змінюватися, відбір пілотів для навчання на західній техніці максимально ускладнений. Це можна було б вирішити за рахунок цивільних пілотів, які вже знають англійську мову та базу для пілотування. Але, знову ж таки, це радянська система, яка люто ненавидить цивільних, і нікого не підпускає до себе.

Дуже показовий приклад, який стався на початку війни. Цей випадок не розголошений та став відомим редакції Sundries з власних джерел.

Отже, український цивільний пілот, мотивований захищати свою Батьківщину звернувся до так званого центру комплектування (ТЦК) і надав всі документи, які підтверджують те що він пілот. ТЦК відправив його в піхоту, воювати на самих гарячих точках фронту, бо, за думкою військових, цивільний не має військової спеціальності, тому він звичайний стрілок в піхоті. Наш пілот звісно не згодився з цим, і надсилав запити та прохання напряму в Міністерство Оборони України та Повітряні Сили.. але, через деякий час, прийшла відповідь, що пілотів достатньо та Повітряні сили не потребують інших. Але, чомусь, авіабаза в Румунії вже пів року без українських пілотів. А вони, на жаль, через радянську систему в українській армії, гинуть на фронті, як піхота. І це непоодинокі випадки…

Підсумовуючи вищенаписане, проблема в наданні F-16 не стільки в Західних партнерах, а в, тому що Україна ніяк не може, чи не хоче, позбуватися радянського минулого у своїх державних структурах, системі навчання, та особливо, в Міністерстві Оборони України, де тотально збереглася радянська система керування військами.

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

росія запускає “Партизан”: дрон-версію Ан-2 з західним двигуном та новітньою технологією

Росіяни “на виході” хочуть отримати дрон, який зможе доставити 1000 кг вантажу на 1000 км

Російські профільні ресурси повідомляють, що 16 лютого 2024 року відбувся перший політ “опціонально пілотованого” літака “Партизан”, створеного на базі літака ТВС-2ДТС, рашистської копії Ан-2 із вуглецевим корпусом, “заточеної” під турбогвинтовий двигун американського виробництва TPE331-12 фірми Honeywell та п’ятилопасний гвинт Hartzell.

Як деталізують самі росіяни, перший політ “Партизана” відбувся з пілотами на борту, тривав 20 хвилин зі швидкістю від 50 до 200 км/год. Заявлена мета – перевірка характеристик з метою подальшого налаштування системи управління цим літаком.

Перший зліт російського літака “Партизан”, лютий 2024 року, фото з відкритих джерел

Нюанс в тому, що росіяни хочуть в рамках проекту літака “Партизан” отримати “на виході” важкий безпілотник, характеристики якого дозволять доставляти до 100 кілограмів вантажу на дистанції до 1000 кілометрів, і при цьому сісти в квадрат розміром 100 на 100 метрів.

Водночас цікаво, що росіяни допускають використання літака “Партизан” і в пілотованому режимі, для перевезення пасажирів на місцевих авіалініях. Ще одна особливість цього проекту, на яку варто звернути увагу – мало того, що там використовується “неімпортозаміщений” американський турбогвинтовий двигун, там також стоять одразу 8 малопотужних електромоторів, які призначені для покращення льотних характеристик цього “Партизана”.

Перший зліт російського літака “Партизан”, лютий 2024 року, фото з відкритих джерел

Росіяни заявляють, що після проведення всього циклу випробувань та запуску в серійне виробництво “опціонально пілотований” літак “Партизан” начебто знайде своє застосування “у різних галузях народного господарства”. Хоча при цьому рашисти не заявляють, а що вони збираються робити із тим, що там використовується двигун американського виробництва, технології по якому можуть бути тепер не доступними через санкції Заходу.

Водночас не варто виключати й той варіант, що деякі напрацювання за проектом літака “Партизан” росіяни таки використають з військовою метою, а саме – в рамках можливого проекту по переробці старих Ан-2 в безпілотники-мішені, які за собою будуть тягнути “Ланцети”.

 

 

Джерело defence-ua

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Вчені зуміли створити мініатюрне серце, яке ритмічно б’ється, надіючись на медичний прорив

Команда дослідників розробила симуляцію серця людини, що буде використана під час тестування ліків проти онкологічних захворювань.

Серцевий чип, розроблений дослідниками з медичного центру Cedars-Sinai у Лос-Анджелесі, створений з людських стовбурових клітин hiPSC, і здатний битися самостійно — близько 60 ударів на хвилину. Вчені будуть застосовувати його для тестування ліків, пише Science Alert.

«Зрештою, багатолінійні системи на основі hiPSC, такі як серцевий чип, представлений тут, можуть зменшити залежність від тваринних моделей, які традиційно використовуються для доклінічного тестування кардіотоксичності ліків», — стверджують вчені у статті для Lab on a Chip.

Моделюючи потік крові та механічні рухи серця у відповідь на лікування певними препаратами, вчені можуть передбачити потенційні проблеми з їх токсичністю, що спричиняють аритмію або загибель м’язових клітин.

«Платформа серцевого чипа, яку ми розробили, дозволяє проводити скринінг потенційно кардіотоксичних хімієтерапевтичних агентів на багатьох типах серцево-судинних клітин у фізіологічно релевантній моделі», — пишуть дослідники.

Окрім допомоги в розробці безпечніших ліків, «серце на чипі» також може дати вченим розуміння тонкощів перебігу серцевих захворювань і того, як вони починаються та прогресують. Крім цього, розробка функціонує тривалий час, і це надає вченим змогу оцінити, як різні фактори навколишнього середовища впливають на серце.

Джерело nv

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Технічні збої через санкції: 2 літаки великої приватної авіакомпанії рф скасували зліт у останню хвилину

Вранці 27 січня два літаки найбільшої російської приватної авіакомпанії S7 Airlines не змогли злетіти через помпаж двигунів, що спричинено неналежним обслуговуванням під впливом санкцій

Про це повідомляє ресурс для російської цивільної авіації “Авиаторщина”.

За даними ресурсу, вранці 27 січня літак S7 Airlines зі 160 пасажирами на борту мав вилетіти з Улан-Уде до Москви. Літак Boeing 737-800 (RA-73665) вирулив на злітно-посадкову смугу і розпочав розбіг, проте за кілька секунд до відриву пілоти перервали зліт. Командир літака доповів про помпаж лівого та правого двигунів.

Зазначається, що це вже другий випадок помпажу двигунів на цьому літаку: 8 грудня борт екстрено повернувся в аеропорт Новосибірська відразу після вильоту через помпаж обох двигунів.

Цього ж ранку ще один літак S7 Airlines не зміг вилетіти через помпаж. В аеропорту Домодєдово Boeing 737-800 (RA-73411) авіакомпанії S7 перервав зліт через помпаж першого двигуна. Борт самостійно зарулив на стоянку. Він мав вилетіти до Анталії.

Санкції проти авіаційної галузі рф

Проти авіагалузі Росії у 2022 році введено жорсткі санкції: для літаків закрили небо більшість світових держав, а лізингодавці, в основному з Ірландії та Бермудів, висунули вимогу повернути всі літаки власникам. Також ці літаки позбавили сертифікатів льотної безпеки. Росія в намаганні обійти обмеження фактично провела піратське захоплення бортів і поспіхом перереєстровує їх у своєму реєстрі та вводить вітчизняні системи обслуговування польотів. Проте це не врятувало від впливу санкцій. Російські авіакомпанії можуть літати територією країни та в кілька “дружніх” держав і лише до того часу, поки літаки перебувають у придатному технічному стані, оскільки ні ремонту, ні запчастин іноземні компанії їм не надають. Провідні авіабудівники, зокрема американський Boeing і французький Airbus також приєднались до санкцій.

У кінці липня 2022 року Іран уклав з рф угоду, за якою ремонтуватиме російські літаки та постачатиме до них деталі.

У вересні 2022 року Міжнародна організація цивільної авіації ICAO поставила росії “червоний прапорець”, який вказує на серйозні проблеми в галузі безпеки польотів цивільної авіації.

Також росію не переобрали членом керівної ради ICAO при ООН, а 4 жовтня 2022 року  її остаточно викинули з керівних органів цієї найавторитетнішої структури в галузі.

З кінця 2022 року в Росії почастішали інциденти з пасажирськими літаками. Санкції призвели до їхніх численних несправностей та аварій.

У червні 2023 року стало відомо, що в рф через санкції та обмеження дотацій внутрішні авіаперельоти подорожчали майже на третину.

Наприкінці серпня США ввели нові санкції проти авіакомпаній з рф. Міністерство торгівлі включило до списку санкцій літаки російських компаній, які займаються бізнес-перевезеннями.

Восени 2023 року росію відключили від швейцарської системи SITA, яка займає близько 90% ринку цивільної авіації та використовується для обміну інформацією, у тому числі між авіакомпаніями та аеропортами.

У жовтні стало відомо, що авіакомпанія S7 вирішила скоротити свій осінньо-зимовий розклад через проблеми з ремонтом двигунів, встановлених на літаках Airbus A320 та A320/А321neo. Тоді у простої було 21 повітряне судно компанії (20% парку), у тому числі 13 із 39 літаків сімейства neo. Джерела видання у Мінтрансі пояснювали це проблемами із встановленими на літаках двигунами GTF американської фірми Pratt & Whitney, ремонтом яких не займаються ні в росії, ні в “дружніх” країнах.

Російські ЗМІ повідомили, що за перші 8 днів грудня з літаками авіакомпанії “росія” сталося вже 11 інцидентів, причому два останні – впродовж 8 грудня.

У кінці грудня повідомлялося, що росія виділила понад $12 млрд державних субсидій і кредитів, аби втримати свій авіасектор після того, як західні санкції унеможливили постачання ключових запчастин і послуг із технічного обслуговування.

15 січня стало відомо, що авіаційна влада рф заборонила двом найбільшим авіакомпаніям, “Аерофлоту” та “росії”, польоти до Єгипту через ризик арешту 27 літаків Boeing та Airbus.

Джерело espreso

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Чому Марс помер, а Земля все ще сповнена життя

Сьогодні Марс холодний і сухий, без жодних ознак життя. Але так було не завжди. Хоча ми й досі не знаємо, чи існували там хоча б найпростіші бактерії, але вчені вже довели, що колись на його поверхні панували рясні дощі, глибокі моря та бурхливі річки, які лишили по собі глибокі каньйони. Але що ж із цим всім сталося?
Спостереження численних телескопів, космічних та планетарних зондів показують нам стародавні заплави річок, морське дно, відкладення мулу та інші ознаки води. Але Марс народився з серйозною вадою: планета занадто мала, лише близько 11% маси Землі. Це означає, що її ядро охололо дуже швидко за космічними мірками.
Частина тепла планет виникає в них усередині внаслідок розпаду радіоактивних елементів, які під час формування нового тіла перебували в первозданній газовій хмарі, котра утворила Сонячну систему.

Планети також зберігають тепло від самого процесу формування: кожна є результатом стиснення великої розсіяної хмари газу та пилу у відносно компактний об’єм. Цей колапс спричиняє тертя, яке генерує тепло. Це тепло залишається всередині тіла планети під час її формування, а потім випромінюється назовні.

Планети повільно виділяють тепло і остигають. У межах людського життя цей процес можна назвати нескінченним, але для самих планет це лише частина їхнього довгого життєвого циклу.

На Землі все ще багато тепла з двох причин:

По-перше, наша планета більша за Марс, і тому вона отримала більше тепла під час свого формування.
По-друге, тепло нашої планети міститься в об’ємі її тіла, але випромінювати тепло може лише її поверхня. Якщо збільшити розмір планети вдвічі, то площа її поверхні збільшиться вчетверо, а об’єм — у вісім разів. Більші планети випромінюють тепло повільніше, ніж менші. Іншими словами, ми набагато неефективніші, ніж Марс, коли справа доходить до відведення тепла.
Тепло Землі також підтримується розплавленим ядром, яке генерує магнітне поле. Магнітне поле своєю чергою відбиває натиск смертельного для нас сонячного вітру та радіації, зберігаючи атмосферу в безпеці. Без цього захисного поля її би просто здуло.

Це й була проблема Марса: через те, що планета занадто маленька, за мільярд років її ядро охололо й затверділо, а магнітне поле стало слабким. Без цього захисту Марс втратив атмосферу, а вода на її поверхні випарувалася під дією сонячних вітрів, полетівши в міжпланетний простір у вигляді газу.

Джерело 24tv

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Вчені створили пристрій на основі ШІ для діагностики трьох найпоширеніших видів раку

Американські вчені розробили пристрій, що працює на основі штучного інтелекту, для ранньої діагностики трьох найпоширеніших видів раку. FDA видало дозвіл на його використання
Про це повідомляє New Atlas.

Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) видало дозвіл на перший портативний медичний пристрій DermaSensor на основі штучного інтелекту, який допоможе лікарям виявляти всі три поширені види раку шкіри: базальноклітинний рак (БКР), плоскоклітинний рак (ПКР) і меланома, найнебезпечніша форма раку шкіри через її схильність до поширення.

Дослідники зазначили, що рак шкіри добре піддається лікуванню на ранніх стадіях, тому його рання діагностика має вирішальне значення.

Наконечник приладу DermaSensor використовує спектроскопію пружного розсіювання (ESS) – процес, який оцінює, як фотони розсіюються при відбитті від різних клітинних структур. Злоякісні новоутворення мають різну клітинну та субклітинну будову, тому вони розсіюють світло інакше, ніж доброякісні новоутворення.

Вбудований в DermaSensor штучний інтелект використовує ці спектроскопічні зображення, щоб надати лікарям інформацію, яка допоможе їм оцінити ураження шкіри – процес, який пояснюється у відео нижче.

Дозвіл FDA ґрунтувався на клінічних випробуваннях, які оцінювали ефективність DermaSensor. У дослідженні, проведеному під керівництвом клініки Майо у 22 центрах США та Австралії, дослідники протестували пристрій на 1 005 пацієнтах, які мали в середньому одне або два ураження шкіри.

Перед тим, як зробити біопсію, лікарі загальної практики передбачили, які з них будуть злоякісними. Пристрій DermaSensor мав загальну чутливість 95,5% для виявлення злоякісних новоутворень – чутливість 87,5% для меланоми, 97,8% для БКК і 98,7% для ПКК – порівняно із загальною чутливістю 83,0%, отриманою за допомогою PCP.

У супровідному клінічному дослідженні 108 лікарів загальної практики оцінювали 50 уражень шкіри (25 злоякісних і 25 доброякісних) з пристроєм і без нього. Було виявлено, що пристрій DermaSensor зменшив кількість пропущених випадків раку шкіри з 18% до 9%. Крім того, кількість лікарів, які повідомили про високу впевненість у своїх оцінках, зросла з 73,0% до 81,6%, коли вони використовували пристрій.

Учені з дослідницького інституту EPFL у Швейцарії під керівництвом нейроінженера Сільвестро Міцера створили третю роботизовану руку, яка керується за допомогою діафрагми.

Джерело espreso

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Вчені “воскресили” динозавра, який жив 124 млн років тому

Результати можуть бути переконливим доказом того, як пір’ясті пір’я на протокрилах і хвостах використовувалися динозаврами та чому вони взагалі розвинулися у тварин.
Дослідники створили спеціального робота-динозавра, аби зрозуміти, як саме цей вид використовував свої протокрила. Про це пише IFLScience.

“Відомо, що багато мініатюрних непташиних динозаврів володіли крилами, проте перисте пір’я траплялося лише в однієї групи, що отримала назву Pennaraptora. Це пір’я було присутнє на їхніх протокрилах (примітивних крилах, занадто крихітних, щоб використовувати їх для польоту) і хвостах, часто забарвлених у контрастний малюнок. Функція протокрил у динозаврів досі викликає суперечки серед дослідників, автори дослідження вважають, що демонстрація оперення, імовірно, могла бути використана під час полювання, щоб виманити здобич із укриття”, – кажуть вчені.

Відомо, що Pennaraptora були комахоїдними та всеїдними, а також використовували тактику залякування видобутку, щоб виманити її з укриття. Така поведінка все ще спостерігається в деяких птахів, які нині живуть, наприклад, каліфорнійської земляної зозулі (Geococcyx Californianus) і багатоголосого пересмішника (Mimus Polyglottos).

Прототипом роботизованого динозавра став пеннарапторський динозавр Caudipteryx, який жив на Землі близько 124 мільйонів років тому. Палеонтологи припускають, що його розміри иожна порівнгяти з розмірами павича.

“Результати дослідження свідчать про те, що 93% протестованих коників тікали, коли робот використовував протокрила, і лише 47% комах тікали, коли крила не використовувалися роботом. Також було виявлено значний зв’язок між білими плямами на крилах і пір’ям на хвості та ймовірністю того, що коники втечуть”, – йдеться в повідомленні.
Нагадаємо, раніше археологи знайшли останки істоти, зростом чотири метри. Передбачається, що це могла бути снігова людина.

Джерело korrespondent

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Після інциденту з відпавшим шматком літака у США: в ряді Boeing 737 MAX 9 виявили незакріплені болти

Одна з найбільших у США та світі авіакомпанія United Airlines виявила незакріплені болти та інші деталі на дверях щонайменше п’яти літаків Boeing Max 9.

Про це пише галузеве видання Air Current.

Літаки перевірялися після того, як 5 січня у 737 MAX 9 авіакомпанії Alaska Airlines під час польоту вирвало двері запасного виходу.

Несправності були усунені, щоб компанія могла відновити польоти. Через необхідність перевірки літаків United 8 січня скасувала близько 200 рейсів.

Увечері 8 січня авіакомпанія Alaska Airlines заявила, що фахівці з технічного обслуговування виявили проблеми під час перевірки парку літаків 737 Max 9.

“Перші звіти наших технічних фахівців вказують на те, що на деяких літаках було видно незакріплене обладнання”, – йдеться у заяві.

Федеральне управління цивільної авіації США (FAA) та Boeing відмовилися від коментарів.

Наприкінці грудня Boeing попередив авіаперевізників, що у двох літаках 737 MAX було виявлено незакріплений болт у тязі управління кермом.

Компанія запевнила, що інцидентів під час експлуатації не було, і закликала авіаперевізників перевірити всі 1370 літаків Boeing 737 MAX, поставлених на світовий ринок, “з метою запобігання”.

Після інциденту з літаком Alaska Airlines FAA зняло з експлуатації 171 Boeing 737 MAX 9. Переважна більшість літаків цієї моделі, що використовуються в США, експлуатуються United Airlines та Alaska Airlines.

На борту потерпілого літака було 177 пасажирів та членів екіпажу. За словами представників компанії-оператора Alaska Airlines, ніхто з них не постраждав.

Зниклу частину літака Alaska Airlines, який почав розвалюватись у польоті, 8 січня знайшли на задньому дворі шкільного вчителя з Портленда.

Літак був в експлуатації лише вісім тижнів: Alaska Airlines отримала його у листопаді 2023 року.

Джерело liga.net

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

ПКС рф влаштували “прогулянку слонів” для демонстрації можливостей ВТА (фото)

Військово-транспортна авіація противника провела льотно-тактичні навчання. У них було задіяно одразу сім бортів Ан-124. За допомогою “прогулянки слонів” командування вирішило перевірити, наскільки добре підготовлені молоді пілоти.

Польоти виконувалися вантажними літаками в складних метеоумовах. Загалом Ан-124 подолали близько 1 000 км на швидкості 500 км/год.

ВКС рф мають у своєму розпорядженні 11 одиниць літаків “Руслан”. Крім літаків ВТА, у навчаннях брали участь Ан-124, що належать “224 льотному загону”. У розпорядженні останнього є 5-9 бортів. За даними ГУР, для перекидання техніки в білорусь загін задіяв сім бортів.

Якщо взяти за основу п’ять “Русланів”, то вийде, що одночасно в небо ПКС рфФ можуть підняти менше половини наявних Ан-124. Це може бути ознакою того, що росія має складнощі з обслуговуванням літаків.

Джерело prostomob

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Знайдено планету розміром із Землю всього за 22 світлових роки від нас

Лише за 22 світлових роки від нас, на орбіті маленької червоної карликової зірки, існує крихітний світ, який, як підтвердили вчені з США, є найближчим відомим світом розміром із Землю до нашої Сонячної системи.

Він називається LTT 1445 Ac – екзопланета, маса якої в 1,37 раза більша за масу Землі та в 1,07 рази більша за радіус нашої планети.

Хоча цей світ, на жаль, занадто спекотний для життя людей, схожість цієї планети з нашою рідною робить її аналогом Землі — світом, настільки близьким до нашого, що ми можемо використовувати його для вивчення того, як еволюціонують планети, і що робить один світ, подібний до Землі, настільки відмінним від іншого.

LTT 1445 Ac була вперше ідентифікована за допомогою даних телескопа для пошуку екзопланет TESS у 2021 році, але існували певні труднощі зі спостереженням, через які астрономи не могли бути впевненими у її властивостях.

Екзопланета знаходиться в незвичайній системі: Зірка, навколо якої вона обертається, є однією з трьох зірок, гравітаційно пов’язаних у потрійній системі.

Науковці знаходять і вивчають екзопланети, спостерігаючи за змінами у світлі головної зірки; але в багатозоряних системах супутники-зірки також впливають на світло інших, сусідніх зірок. Попри те, що 22 світлові роки — це відносно близько, світ розміром із Землю — досить маленька річ, щоб спробувати її розгледіти в деталях.

Щоб зрозуміти властивості екзопланети, в ідеалі потрібні два типи вимірювань. Перший — це транзитні дані: крихітні провали у зоряному світлі, які виникають, коли екзопланета, що рухається по орбіті, проходить між нами (спостерігачами) та зіркою.

Другий — це дані про радіальну швидкість; вони вимірюють, наскільки сильно гравітація екзопланети притягує зорю, реєструючи зміни довжини хвилі зоряного світла, коли зоря щохвилини коливається на місці.

Дані про проходження показують радіус екзопланети, який можна обчислити, виходячи з того, наскільки тьмяніє світло зорі під час проходження. Дані про радіальну швидкість вказують на масу екзопланети.

Разом радіус і маса дозволяють визначити густину екзопланети — і на основі цього можна зробити дуже точну оцінку того, з чого складається екзопланета.

Низька густина означає велику кількість атмосфери, як у газового гіганта. Вища щільність означає кам’янистий склад, як у Землі, Венери, Марса чи Меркурія.

TESS виявляє планети за допомогою транзитного методу, але дані TESS про LTT 1445 Ac були поганої роздільної здатності, тому важко сказати, чи було затемнення результатом того, що ціла планета затьмарила зоряне світло, чи лише частина планети “паслася” на диску Сонця.

Присутність екзопланети була підтверджена за допомогою даних про радіальну швидкість. Але для кращого розуміння властивостей планети потрібні були транзитні дані з вищою роздільною здатністю.

Тут на допомогу приходить космічний телескоп “Габбл”. Використовуючи ширококутну камеру Хаббла 3, команда на чолі з астрофізиком Емілі Пасс з Гарвардського та Смітсонівського центрів астрофізики провела спостереження системи LTT 1445, шукаючи транзити LTT 1445 Ac.

Деякі провали зоряного світла в системі були результатом взаємодії трьох зірок між собою; і деяка невизначеність даних TESS була результатом цих взаємодій. Але команді вдалося зафіксувати, як екзопланета перетинає поверхню зірки — і завдяки цьому Пасс та її колеги змогли отримати вимірювання діаметра LTT 1445 Ac з високою роздільною здатністю.

Маючи на руках радіус і масу, дослідники змогли визначити, що світ має щільність 5,9 грама на кубічний сантиметр. Земля має густину 5,51 грама на кубічний сантиметр. Це свідчить про те, що LTT 1445 Ac, ймовірно, є кам’янистою екзопланетою, дуже близькою до Землі за розміром та складом.

На ній навряд чи може існувати життя, яке ми знаємо. Її зоря-господар — червоний карлик, холодніший та тьмяніший за Сонце, але орбітальний період екзопланети становить лише 3,12 дня, а це означає, що її температура — близько 260 градусів за Цельсієм (500 градусів за Фаренгейтом).

Проте можливість отримати чіткі дані про транзит означає, що є хороший шанс зазирнути в його атмосферу.

Подальша характеристика екзопланети може допомогти нам зрозуміти, як формуються та еволюціонують подібні до Землі світи в інших системних архітектурах, що, своєю чергою, може допомогти вченим з’ясувати ймовірність появи життя в інших частинах нашої галактики.

Транзитні планети дуже цікаві, оскільки ми можемо охарактеризувати їхні атмосфери за допомогою спектроскопії не лише за допомогою “Хаббла”, а й космічного телескопа Джеймса Вебба“, – каже Пасс.

“Наше вимірювання важливе, тому що воно показує нам, що це, ймовірно, дуже близька земна планета. Ми з нетерпінням чекаємо на подальші спостереження, які дозволять нам краще зрозуміти різноманітність планет навколо інших зірок“.

Дослідження було опубліковане в журналі The Astronomical Journal.

Джерело sciencealert

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Розроблено розумний скальпель для автоматизації хірургічних операцій

Учені представили прототип розумного скальпеля, який відкриває можливості для створення автоматизованих хірургічних пристроїв. Тести показали, що з його допомогою студенти-медики справляються із завданнями на рівні досвідчених лікарів.

Команда з Единбурзького університету представила прототип розумного скальпеля з вбудованими сенсорними датчиками для вимірювання сили натискання. За допомогою штучного інтелекту пристрій дає змогу контролювати розсічення тканини і не допускати пошкоджень.

На першому етапі скальпель протестували у студентів, які ще не володіють відточеними навичками хірургічних маніпуляцій. Результати порівняли з діями досвідчених нейрохірургів і пластичних хірургів. Учасники виконували серію розрізів на багатошаровій копії шкіри людини, виконаній із силікону і желатину. Операція імітувала розріз шкіри для видалення меланоми.

Експерименти показали, що використання скальпеля дало змогу студентам виконати якісну роботу.

“Ця система може використовуватися для навчання майбутніх лікарів, а також здатна призвести до створення автоматизованих пристроїв для використання хірургічними бригадами”, – заявив автор роботи Рам Рамамурті. Зрештою такі технології ляжуть в основу повністю роботизованих пристроїв.

Наприклад, раніше інші вчені показали роботизовану систему, яка дає змогу одному лікарю виконувати роботу трьох хірургів.

Джерело edinburghuni-newsroom

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Відразу п’ять пасажирських літаків у небі над росією подали сигнали тривоги

Відразу п’ять пасажирських літаків у небі над рф подали сигнали тривоги, повідомили в авіаційних службах рф.

«Рейси Череповець — москва, Самара — Санкт-Петербург, Петрозаводськ — москва виставили код відповідача «Загальна тривога», перебуваючи в польоті», — сказав співрозмовник агентства. Після цього, за його словами, сигнали тривоги подали також рейси Сабетта – москва та Петрозаводськ – Санкт-Петербург.

Офіційним доказом цієї інформації немає. Жоден з літаків не змінив курс або висоту польоту, всі вони прямують до аеропортів призначення.

Згодом стало відомо, що причиною отримання сигналів тривоги з бортів російських пасажирських лайнерів став збій в електронній системі відстеження літаків.

Усі рейси, від яких надійшов сигнал тривоги, здійснили штатні посадки в аеропортах призначення.

Росавіація спростовує повідомлення про сигнали тривоги від п’яти літаків, польоти йдуть штатно.

Джерело from-ua

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Росіяни скаржаться на нову атаку таємничих дронів на їхній Ту-22М3, тепер вже на авіабазі “Шайковка”

Це вже вдруге за три дні, коли невідомі безпілотники атакують російські бомбардувальники-носії ракет Х-22, і у першому випадку це був стовідсотковий успіх

Декілька днів тому, а саме вранці 19 серпня, у результаті атаки невідомого безпілотника на авіабазі “Шольці”, що у понад 650 км від кордону з Україною, було знищено російський дальній бомбардувальник Ту-22М3, який на сто відсотків можна записати до безповоротних втрат.

Фото знищеного російського дальнього бомбардувальника Ту-22М3

Водночас зараз низка російський пропагандистських каналів повідомляє, що нібито сьогодні зранку, 21 серпня, “безпілотник ЗСУ намагався атакувати аеродром у Калузькій області”.

Йдеться про авіабазу “Шайковка”, де також базуються російські Ту-22М3, і на території якого сьогодні зранку нібито впав “дрон-камікадзе” — і що нібито у результаті цього падіння отримав пошкодження один з літаків, який “не використовувався” (у деяких джерелах відзначають про “невдалу атаку”.


Фото чи відео з цього аеродрому, а також інших деталей поки що не повідомляється, але водночас тут цілком може бути ситуація, коли “немає диму без вогню”.

Бо, наприклад, у випадку з ураженням Ту-22М3 на авіабазі “Сольці”, то тут з офіційною заявою навіть виступило ціле МО РФ, яке заявило про “пошкоджений” літак, який в реальності виявився безповоротно втраченим для росіян.

Ну і також варто згадати, що знищений Ту-22М3 було атаковано дронами “коптерного типу”, що натякає на те, що запускали ці дрони безпосередньо недалеко від авіабази.

Ту-22М3, фото ілюстративне

Якщо інформація про ураження (або можливо й знищення) російського Ту-22М3 підтвердиться, то це буде унікальний випадок в історії, коли фактично за три дні звичайними квадрокоптерами було двічі успішно атаковано далекобійні бомбардувальники.

Як саме таємничим безпілотникам вдається так спокійно потрапляти на територію військових авіабаз вже “пояснили” самі рашисти, які тепер бідкаються, що втратили свій ТУ-22М3, бо відправили всю аеродромну охорону на фронт.

Джерело defence-ua

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Літаки F/A-50 польських ВПС оснастять контейнерами Sniper від Lockheed Martin

Польща розмістила замовлення на поставку контейнерів Sniper XR, призначених для розвідки і цілевказівки. Їхнім виробником є компанія Lockheed Martin.

З опублікованого оборонним відомством Польщі в X повідомлення випливає, що до предмета угоди увійшли 34 підвісних контейнери. Вони будуть встановлені на літаки F/A-50. Сума укладеного з Lockheed Martin контракту склала 105 млн USD.

Винищувачі F-16C/D із контейнерами Sniper польських ВПС під час демонстраційних польотів

Польські ВПС уже використовують такі контейнери в тандемі з F-16C/D. З їхньою допомогою пілоти наводять на цілі кориговані авіабомби. Крім цього, Sniper XR допомагають пілотам керувати літаками за несприятливих погодних умов.

Пара літаків F/A-50 та МіГ-29 на параді збройних сил Польщі

У повідомленні Міноборони зазначається, що польські ВПС використовуватимуть корейські F/A-50 як легкі ударні машини. Літаки в модифікації Block 20 поставлять у 2025-2028 рр. Крім Sniper, на них буде встановлено американські станції Phantom Strike, які виробляє компанія Raytheon. Загалом офіційна Варшава замовила 48 таких літаків.

Джерело prostomob

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Наскільки Gripen кращі за радянські винищувачі ЗСУ

Щоб дати відповідь на це питання, нам знадобиться зокрема досвід навчань Китаю, проведені в 2015 році

Під час візиту глави держави Володимира Зеленського до Швеції 19 серпня 2023 року стало відомо зокрема, що наші пілоти уже проходять “ознайомче навчання” на винищувачах JAS 39 Gripen, про початок якого шведський уряд анонсував у травні цього року. Командувач Повітряних Сил Микола Олещук наголосив, що Україна хотіла би отримати “Гріпени”, і що за пріоритетністю такі літаки другі після F-16, оскільки JAS 39 Gripen за своїми характеристиками аж ніяк не поступається своєму американському “однокласнику”. Для опанування шведських літаків були відкомандировані льотчики з бойовим досвідом 2016 року випуску

Хоча, звісно, процес можливої передачі “Гріпенів” аж ніяк не обіцяє бути швидким. Як також наголосив в ефірі телемарафону заступник глави ОП Андрій Сибіга, на JAS 39 Gripen для України також треба дозволи від інших країн-постачальників комплектуючих до цього літака, зокрема США.

На перший погляд, переваги шведських JAS 39 Gripen й так очевидні, щоб розуміти, чому ці винищувачі є настільки бажаними для України. Але з іншої сторони, тут варто дати розгорнуті характеристики, щоб дати зважену картину по цьому типу літаків.

Так, “Гріпен” можна тривалий час використовувати з автотрас або оперативних майданчиків у відриві від основної бази. Але за певний час ці винищувачі все рівно мають повернутись на свою основну базу, для стабільності циклу технічного обслуговування.

JAS 39 Gripen угорських ВПС під час місії “повітряної поліції” НАТО в Литві, 2022 рік, зображення наводить European Defense Review

В одній із своїх публікацій Defense Express розповідав зокрема, як угорські ВПС використовували свої JAS 39 Gripen “в польових умовах” місії “повітряної поліції” НАТО в Литві – за 4 місяці патрулювань все пройшло без неполадок, але опісля винищувачі мали все рівно повернутись на базу саме з технічних міркувань. Або ж – Швеція нещодавно заявила готовність передати Україні через “треті руки”, тобто США, ракети “повітря-повітря” типу Rb 99, ліцензійну версію AIM-120B (з дальністю пуску 70 км).

Із цього можна зробити висновок, що саме Rb 99 є основною ракетою “повітря-повітря” для шведських ВПС, і саме на таку основну дистанцію ведення повітряного бою (тобто орієнтовно до 70 км) була розрахована бойова підготовка пілотів шведських “Гріпенів”.

Ракета Rb 99 під крилом JAS 39 Gripen, ілюстративне фото з відкритих джерел

Далі для ілюстрації варто згадати й про такий приклад – у 2015 році Китай проводив спільні навчання із ВПС Таїланду, зокрема з навчальними боями між китайськими Су-27СК і тайськими JAG 39 Gripen, які тривали 4 дні, про що Defense Express розповідав у окремій публікації.

Як показали результати циз навчальних боїв, під час сутичок на дистанціях понад 30 км та понад 50 км безумовна перевага була за “Гріпенами”, а от в боях на ближній дистанції – саме за Су-27СК. Хоча справа була 8 років назад, ці результати є для України наочними і зараз. Хоча б тому, що демонструють – JAS 39 Gripen є значно ефективнішими, аніж навіть радянські Су-27, не кажучи вже про менш потужні МіГ-29.

Але все вищевикладене заодно демонструє, що випадку передачі “Гріпенів” для ЗСУ очікування слід будувати в дуже неширокому діапазоні – заміна радянських винищувачів та зміцнення можливостей нашої ППО.

JAS 39 Gripen Королівських ВПС Таїланду, ілюстративне фото від Saab
Джерело defence-ua

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Найбільший у світі літак через півтора року після знищення (фото)

Фахівці державного підприємства «Антонов» знімають деталі, що збереглися, з найбільшого літака у світі Ан-225 Мрія. Ці запчастини можуть допомогти у будівництві нової версії авіалайнера, якщо таке рішення буде прийнято.

Мрія, яка існувала в єдиному екземплярі, була знищена в аеропорту Гостомель під час російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Наші колеги з видання «Аеровокзал» поділилися ексклюзивними кадрами, як Мрія виглядає зараз — 1,5 роки після того, як літак був пошкоджений настільки, що його відновлення стало неможливим.

Хоча з Ан-225 демонтували крило та хвостове оперення, у силуеті фюзеляжу все ще вгадуються контури найбільшого у світі літака.

Фото: Ігор Лесів, aerovokzal.net

Найбільше під час бойових дій постраждала носова частина авіалайнера. Пожежа знищила кабіну пілотів з усім обладнанням, носову секцію фюзеляжу, двигун, шасі та частину крила.


Хвостове оперення, яке збереглося, може допомогти в будівництві нового Ан-225, а ось двигуни з літака вже в роботі кілька місяців.

Мрія оснащена шістьма двигунами Д-18Т. Такі ж двигуни використовують транспортні літаки Ан-124 Руслан із флоту ДП «Антонов».

Навесні 2023 року заступник гендиректора ДП «Антонов» Максим Саноцький розповів журналістам, що підприємство змогло відремонтувати три із шести двигунів Мрії. Два з них поставили як запасні частини на Ан-124.

Наявність запасних двигунів для Русланів надважливе зараз, щоб повітряні суда довго не простоювали на технічному обслуговуванні. Зараз українські Ан-124 заробляють кошти для держави та допомагають перевозити оборонне озброєння для потреб України.

Джерело avianews

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Стали відомі нові деталі про аварію літака Л-39 у рф

Мінус командир навчальної авіабази

Російський Л-39 розбився під час планового навчально-тренувального польоту, в літаку знаходилися полковник Вадим Гуров та старший льотний інструктор Михаїл Ліпаткін.

Російське військо втратило свій навчально-тренувальний літак Л-39 — вчора, 14 серпня, пропагандистські ЗМІ з посиланням на оборонне відомство рф повідомили про аварію російського літака.

Як відзначається, Л-39 зазнав аварії неподалік аеродрому в Краснодарському краї під час виконання планового навчально-тренувального польоту.

Самі окупанти стверджують таке — літак розбився через невдалу посадку, під час якої екіпаж не зміг потрапити на полосу і зрештою врізався у вежу радіозв’язку.

У результаті катастрофи загинув один з членів екіпажа — ним виявився командир навчальної авіаційної бази Майкопа (республіка Адигєя) полковник Вадим Гуров.

Полковник Гуров, фото ілюстративне

Разом з ним в літаку також перебував старший льотний інструктор головного льотно-випробувального центру Ахтубінска Михаїл Ліпаткін — він з травмами перебуває у госпіталі.

Це вже друга аварія з російськими літаками за останній час — нагадаємо, минулого тижня окупанти “відсвяткували” день так званих “повітряно-космічних сил” падінням свого Су-30.

Джерело defence-ua

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Розвідувальний літак з Австралії буде пильнувати поставки зброї в Україну (відео)

Літак буде стежити за маршрутами зброї та гуманітарних вантажів в Україну

Австралія виділить один розвідувальний літак, який буде пильнювати за гуманітарними та військовими вантажами, які постачаються в Україну – таку інформацію повідомляє видання Reuters з посиланням на очільника австралійського уряду Ентоні Албаніз.

Як відзначається, Австралія відправить у Німеччину літак ДРЛВ E-7A Wedgetail Королівських ПС, який буде діяти протягом шести місяців разом з членами екіпажу та обслуговуючим персоналом у кількості до 100 осіб.

Як відзначає прем’єр-міністр Австралії, такий крок допоможе захистити багатонаціональні логістичні вузли, “необхідні для потоку військової та гуманітарної допомоги Україні”.

Водночас зауважується, що літак під час виконання своїх завдань не буде залітати ані в повітряний простір України, ані у повітряний простір білорусі та рф.

Нагадаємо, E-7A Wedgetail – побудований на базі пасажирського Boeing 737 Next Generation літак дальнього радіолокаційного виявлення. Оснащений РЛС Multi-Role Electronically Scanned Array від Northrop Grumman.

Джерело reuters

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Тепер на літаку: Нова пошта прискорила доставку посилок з Aliexpress в Україну

“Нова пошта” з 19 травня завдяки використанню літака прискорила доставку в Україну посилок з Aliexpress та інших онлайн-магазинів.

Це стало можливим після того, як власна авіакомпанія поштового оператора Supernova Airlines орендувала літак ATR 72 разом із екіпажами у латвійської авіакомпанії RAF-Avia. На повітряному судні можна побачити розпізнавальні знаки “Нової пошти” та Supernova Airlines.

Латвійський ATR 72 на першому рейсі на замовлення Supernova Airlines доставив 7 тонн міжнародних посилок з Риги до Жешува – польського аеропорту на кордоні з Україною. Далі вони поїдуть наземним транспортом.

Латвія є основним перевалочним пунктом для міжнародних посилок, які прямують до України. Раніше “Нова пошта” забирала вантажі фурами та везла їх до України. Використання літака для підвезення посилок з Латвії до кордону з Україною дозволить прискорити доставку на термін до 36 годин, повідомили avianews.com у “Новій пошті”.

ATR 72, який виконує перевезення Supernova Airlines з Риги до Жешува. Фото: Нова пошта

Свої літаки Supernova Airlines

Supernova Airlines має у своєму парку два вантажні літаки Ан-26. Однак для прискорення старту польотів вирішила орендувати авіалайнер у сторонньої авіакомпанії, яка вже має усі документи для польотів у Європі.

Ан-26 UR-UZI Supernova Airlines. Фото: Bohus, slovakaviation.sk

“Процедури узгодження використання власних літаків Ан-26 у Євросоюзі дуже бюрократичні та займають багато часу. Щоб розпочати реалізацію намічених планів, компанія домовилася з колегами з латвійської авіакомпанії RAF-Avia про тимчасове використання їхнього літака ATR 72 на маршруті з Риги до Жешува”, – пояснили avianews.com ситуацію у поштовому операторі.

Довгострокові плани Supernova Airlines передбачають формування її флоту із вантажних версій сучасних літаків виробництва Boeing чи Airbus, додали у “Новій пошті”.

До російського вторгнення в Україну керівництво “Нової пошти” заявляло, що парк Supernova Airlines мали поповнити вантажні Boeing 757. Переговори про це пройшли успішно, проте домовленості з власником літаків були розірвані через початок бойових дій.

Джерело avianews

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Ryanair зробив рекордне замовлення на найбільший літак у своїй історії

Європейський лоукостер Ryanair зробив рекордне замовлення у своїй історії одразу на 300 літаків Boeing 737 MAX моделі 737-10. Цей авіалайнер стане найбільшим у парку бюджетної авіакомпанії.

Згідно з умовами угоди, які оприлюднив Boeing, замовлення поділено на дві частини. Перша частина на 150 авіалайнерів є твердим замовленням, інші 150 одиниць – опціон, тобто права на покупку у майбутньому.

Boeing 737-10 раніше мав назву Boeing 737 MAX 10. Він може перевозити 228 пасажирів, у той час, як основний літак Ryanair на сьогодні Boeing 737-800 вміщує 189 людей.

За допомогою 150 нових авіалайнерів лоукостер хоче замінити менш економічні та менш місткі 737-800 у своєму флоті, а за рахунок решти 150 літаків розширити флот та збільшити пасажиропотік до 300 млн осіб на рік до 2034 року.

“Ми очікуємо, що ці нові місткіші та економічні літаки забезпечать подальше зниження витрат на перевезення, що можна буде передати пасажирам у вигляді знижених тарифів”, – прокоментував угоду голова Ryanair Group Майкл О’Лірі.

Літак Boeing 737-10 все ще проходить сертифікацію і поки що не поставлений жодній авіакомпанії.

Ryanair хотів замовити ці авіалайнери ще у 2021 році, проте вийшов із 10-місячних переговорів, оскільки не зійшовся в ціні з виробником.

Зараз флот Ryanair складається зі 189-містних літаків попереднього покоління Boeing 737-800 та нових 197-містних авіалайнерів Boeing 737 MAX моделі 737-8200.

Джерело avianews

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Авіалайнер SkyUp почав виконувати рейси в Європі після таємної евакуації з «Борисполя»

Український лоукостер SkyUp знайшов роботу для свого літака Boeing 737-800, який зміг евакуювати з аеропорту Бориспіль на початку квітня.

Цей авіалайнер із реєстрацією UR-SQP понад рік простоював у найбільшому аеропорту України. Він був єдиний у флоті SkyUp, який авіакомпанія не встигла вивезти за межі України на момент широкомасштабного російського вторгнення.

4 квітня пілоти лоукостера злетіли з Борисполя та приземлилися в румунському аеропорту Яси. Евакуація проходила в атмосфері таємності. SkyUp не коментує подробиці вивезення літака.

За даними онлайн-радару Flightradar24, Boeing 737-800 UR-SQP 27 квітня вилетів з Ясс до Кишинева і тепер виконує рейси на замовлення молдавської авіакомпанії Air Moldova до міст Європи.

Після 24 лютого 2022 року SkyUp змінив модель роботи. Якщо раніше авіакомпанія здійснювала власні регулярні та чартерні рейси, то тепер надає літаки разом із екіпажами у мокрий лізинг іншим авіакомпаніям, які мають дефіцит флоту.

Джерело avianews

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

У Лас-Вегасі пасажирський літак сів на ніс (фото)

В аеропорту Лас-Вегаса пасажирський літак Airbus A319 буквально сів на ніс.

Інцидент стався з авіалайнером американського бюджетного авіаперевізника Allegiant під час технічного обслуговування, повідомляє центр з оцінки безпеки літаків JACDEC.

На фотографіях з Лас-Вегаса можна побачити, що авіалайнер з реєстрацією N314NV як мінімум отримав пошкодження носового шасі, капотів двигунів та дверей.

JACDEC не називає дату події. Однак, за даними онлайн-радару Flightradar24, цей A319 знаходиться в аеропорту Лас-Вегаса з ночі 21 квітня.

Чому літаки падають на ніс?

Літак A319 Allegiant випущено у 2004 році, тобто 19 років тому. До надходження у флот американського лоукостера він 14 років здійснював рейси британського лоукостера easyJet.

Проте пригода в Лас-Вегасі, найімовірніше, пов’язана з помилкою технічного фахівця, а не віком літака та його інтенсивною експлуатацією на рейсах бюджетних авіакомпаній.

Схожий інцидент стався у 2021 році у найбільшому аеропорту Великої Британії Хітроу з авіалайнером Boeing 787 авіакомпанії British Airways. Тоді техніки проводили роботи на авіалайнері, пов’язані з шасі.

Як показало розслідування, щоб шасі не склалися після натискання важеля “прибрати шасі”, техніки помістили в них спеціальні “запобіжні стопори” або піни (landing gear safety pins).

Однак, коли в кабіні пілотів натиснули кнопку “прибрати шасі”, носова стійка Boeing 787 склалася. Це спричинило пошкодження нижньої носової частини фюзеляжу, капотів обох двигунів і практично вирвало одну з дверей літака через приєднаний трап.

Розслідування показало, що технік вставив пін не в потрібний отвір, а в розташований поруч пустотілий болт. Через це блокування не відбулося, і шасі склалося, як і мало після натискання відповідного важеля.

Джерело avianews

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Airbus заявила, що припинить відносини з усіма компаніями, які обслуговуватимуть російські літаки

Після того, як росія фактично присвоїла зарубіжні літаки, які перебували у лізингу у російських перевізників, іноземні компанії відмовляються надавати цим літакам техобслуговування.

Санкції США та ЄС стосуються і неросійських осіб та організацій, які хотіли б надати деталі та послуги російським партерам, заявив представник Airbus газеті The Wall Street Journal.

“Будь-який постачальник, авіакомпанія чи фірма, що займаються технічним забезпеченням та обслуговуванням, будуть виключені зі списку клієнтів Airbus, якщо поставлять російським авіаперевізникам деталі компанії”, – зазначив він.

Сам Airbus не надає російським авіакомпаніям компоненти, інформаційну та технічну підтримку, необхідні для обслуговування літаків, сказав представник виробника:

«Немає законних способів, якими оригінальні запчастини, документація та послуги могли б потрапити до російських перевізників».

За словами представника Boeing, американський авіавиробник на початку 2022 року припинив забезпечувати запчастинами та технічною підтримкою як авіакомпанії, так і організаторів технічного обслуговування в росії.

З 696 авіалайнерів, що працюють у росії, 77% – це літаки Airbus і Boeing. 97% пасажирських перевезень у країні здійснюється західними лайнерами.

Нагадаємо, Airbus повідомила, що відмовиться від постачання титану з росії протягом кількох найближчих місяців.

Джерело wsj

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Destinus розробляє надзвуковий пасажирський літак на водневому паливі, який зможе долетіти з Німеччини до Австралії за 4 години

Швейцарська компанія Destinus веде роботу над пасажирським літаком, здатним розвивати надзвукову швидкість (понад 343 м/с). Кошти були виділені Міністерством науки Іспанії після успішних випробувань прототипу Eiger наприкінці 2022 року.

Поряд зі швейцарською компанією, над розробкою надзвукового пасажирського літака працюють іспанські університети та технологічні центри. Крім того, Destinus співпрацює з іспанською компанією ITP Aero для створення об’єкта, де відбуватимуться випробування водневих двигунів.

Випробувальний центр з’явиться недалеко від Мадрида. На його створення спрямовано перший транш у розмірі €12 млн. Другий транш у розмірі €15 млн дасть змогу профінансувати дослідження.

За словами представників Destinus, пасажирський надзвуковий літак дасть змогу здійснювати переліт із Франкфурта до Сіднея за 4 години 15 хвилин, а з Франкфурта до Шанхая – за 2 години 45 хвилин. Зараз переліт з Європи до Австралії триває 20 годин.

Завдяки отриманим грантам Destinus найближчим часом зможе почати випробування реактивного двигуна H2. Також компанія прискорить розвиток технології силових установок, що працюють виключно на водні.

Влада Іспанії вкладає значні кошти в розвиток водневих двигунів через стратегічні проєкти, які фінансуються фондами Next Gen Європейської комісії. Це узгоджується з Національним планом розвитку водневої енергетики Іспанії. Його мета полягає в тому, щоб зробити Іспанію світовим лідером у виробництві відновлюваного водню та розвитку водневої мобільності в різних секторах.

Джерело gagadget

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Авіакомпанія Qantas шокувала пасажирів ремонтом крила за допомогою скотча

Австралійська авіакомпанія Qantas шокувала пасажирів рейсу Лондон-Мельбурн ремонтом крила за допомогою скотча, повідомляє Down Under Aviation News.

Пасажири, які летіли до Австралії минулого тижня, могли побачити численні латки зі сріблястої стрічки на крилі Boeing 787-9.

Хоча опубліковані зображення можуть виглядати лякаюче, насправді такий ремонт широко практикується в авіації та схвалений контролюючими органами та виробниками.

У даному випадку скотч закриває дефекти лакофарбового покриття, які виникли через вплив довкілля. У сучасних літаках виробники використовують дедалі більше композитних матеріалів. Однак фарба погано фіксується на таких матеріалах і починає відшаровуватись раніше, ніж це відбувається на поверхнях з авіаційного алюмінію.

Авіакомпанії не можуть дозволити собі часте перефарбування. Воно призводить до додаткових витрат на матеріали, роботу інженерів та вилучає літак із розкладу як мінімум на добу. Тому скотч використовується як тимчасове вирішення проблеми.

Ізострічка в авіації – це не звичайний скотч, а так звана High Speed Tape – товста стрічка із алюмінію на клею. Її виробляє фірма 3M. З відкритих даних можна дізнатися, що рулон такої High Speed Tape коштує близько $80.

Алюмінієва стрічка відбиває тепло та світло, є бар’єром для вологи та пилу, закриває дрібні дефекти.

Тому якщо ви побачили сріблясту стрічку на літаку, то знайте – все гаразд. Техніки виявили проблемну ділянку та зробили все, щоб політ пройшов без пригод.

Джерело avianews

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Туреччина заборонила заправляти боїнги з росії та білорусі на вимогу США

Міністерство митниці та торгівлі Туреччини заборонило заправляти та обслуговувати американські літаки, які експлуатують російські та білоруські авіакомпанії.

Як повідомляє турецьке галузеве видання AirportHaber, влада Туреччини прийняла таке рішення 14 березня. Підставою послужив лист від Бюро промисловості та безпеки Міністерства торгівлі США.

Американська влада ввела санкції проти літаків російських та білоруських авіакомпаній ще у березні 2022 року у відповідь на вторгнення росії до України. Обмеження забороняли заправку та будь-яке обслуговування боїнгів та інших авіалайнерів з росії та білорусі, в яких міститься понад 25% комплектуючих із США.

У Міністерстві торгівлі США розраховували, що санкції як мінімум не дозволять здійснювати міжнародні рейси літаками, які включені до чорного списку.

Однак російські авіакомпанії продовжували літати на Боїнгах, зокрема до Туреччини – країни з альянсу НАТО.

1 лютого 2023 року у російських ЗМІ з’явилася інформація про те, що турецький провайдер наземного обслуговування Havas отримав попередження від Міністерства торгівлі США у зв’язку з обслуговуванням авіалайнерів із списку санкцій.

Подальше порушення санкцій з боку Havas могло б призвести до ув’язнення співробітників, штрафів, втрати експортних привілеїв та інших обмежень з боку влади США.

Наразі санкційний список США включає 188 повітряних суден. Це авіалайнери, випущені компаніями Boeing, Airbus та Gulfstream, які мають понад 25% американських деталей.

Під обмеження влади США потрапили авіалайнери російського олігарха Романа Абрамовича, “Аерофлоту”, Azur Air, “Белавіа”, “Побєди”, Nordwind, “Росії”, “Уральських авіаліній”, S7 Airlines, “Ютейра”.

Рішення влади Туреччини про заборону обслуговування літаків з росії та білорусі не означає, що російські та білоруські авіакомпанії припинять польоти до цієї країни. Для рейсів до Туреччини вони можуть використовувати авіалайнери російського чи іноземного виробництва, у яких кількість американських комплектуючих не перевищує 25%.

Доповнено: за даними онлайн-радару Flightradar24, 17 березня літаки російських та білоруських авіакомпаній з санкційного списку досі продовжують літати в Туреччину.

Росавіація 17 березня також випустила повідомлення про те, що рейси російських авіакомпаній в літньому сезоні польотів 2023 року будуть планово забезпечуватися наземним обслуговуванням в аеропортах Туреччини відповідно до раніше укладених договорів.

Повідомлення з’явилося після зустрічі представників авіаційних регуляторів росії та Туреччини в Анкарі.

Джерело avianews

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Японська авіакомпанія перефарбувала літаки через російське вторгнення в Україну

Японська авіакомпанія ZIPAIR змушена була перефарбувати свої літаки, щоб не асоціюватись із підтримкою російського вторгнення в Україну.

До весни 2022 року на хвостах авіалайнерів ZIPAIR знаходилася велика літера Z – логотип авіаперевізника. Саме цю букву російські військові наносили як розпізнавальний знак на свою техніку, яка заїжджала в Україну.

Оскільки російська влада перетворила Z на символ нападу на Україну, керівництво японської авіакомпанії вирішило відмовитися від логотипу через репутаційні ризики.

“Деякі люди можуть подумати, що авіакомпанія підтримує російське вторгнення в Україну, коли вони бачать логотип без будь-якого пояснення”, – пояснив у березні 2022 рішення ZIPAIR її президент Сінго Нісіда.

Спочатку Z на хвості літаків закрили наклейками з кольоровими смугами, а з кінця 2022 року почали повноцінно перефарбовувати.

Хронологію зміни дизайну літаків можна побачити на наступних фотографіях:

ZIPAIR зафарбує Z на хвостах літаків, щоб не асоціюватись із російським вторгненням в Україну. Фото: ZIPAIR
Фото: Steven Byles, https://www.flickr.com/photos/sjbyles/52374109690/
Boeing 787 ZIPAIR. Фото: Kwok Ho Eddie Wong, https://www.flickr.com/photos/f14eddiewong/52714780665/

Тепер новий дизайн авіалайнерів ZIPAIR передбачає назву авіакомпанії на фюзеляжі, зелену смугу вздовж ілюмінаторів та хвіст із сірими, чорними, білими та зеленими смужками.

У березні 2023 року японська авіакомпанія отримала черговий літак у свій флот – ним став новий Boeing 787 з реєстрацією JA850J. Літак ще на заводі був пофарбований в оновлену ліврею без Z на хвост

Джерело avianews

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Як виглядає власний літак Нової пошти – фото

Як виглядає власний літак поштового оператора “Нова пошта” можна побачити на фотографії, яка оприлюднена на словацькому авіаційному порталі slovakaviation.sk.

На зображенні користувача Bohus транспортний літак Ан-26 з реєстрацією UR-UZI. Він має логотип “Нової пошти”, логотип європейського підрозділу поштового оператора Nova Post та назву авіакомпанії – Supernova Airlines. Розташований літак у словацькому місті Пієштяни.

За даними онлайн-радару Flightradar24, цей борт поки не виконував рейси під позивними авіакомпанії. У січні гендиректор Supernova Airlines Ярослав Красножон повідомив avianews.com, що авіаперевізник планує виконати перші перельоти вже весною 2023 року між аеропортами Європи.

Навіщо “Новій пошті” власна авіакомпанія

Авіакомпанію Supernova Airlines заснував підрозділ “Нової пошти” для міжнародних перевезень “Нова пошта Глобал” 1 жовтня 2021 року.

За даними авіаперевізника, 6 січня 2023 року він отримав необхідний сертифікат експлуатанта, який дає йому право на польоти.

Флот Supernova Airlines включає два Ан-26 в номерами UR-UZI та UR-UZM 1978 та 1982 року випуску. Відповідно до даних державного реєстру, їх власником та лізингодавцем є компанія EXPEDITION AVIATION (FZC) з ОАЕ.

Авіакомпанія з групи “Нової пошти” планує возити в Україну вантажі зі США та Китаю, а також доставляти вантажі з Європи.

Наразі авіакомпанія підбирає оптимальний аеропорт для базування літаків.

“На час війни це точно буде європейський аеропорт, розташований близько до кордону з Україною. Після перемоги це, звісно, будуть українські міжнародні аеропорти Бориспіль та Львів”, – зазначав у січні Ярослав Красножон.

Отже, літаки Supernova Airlines будуть прилітати в аеропорт поблизу кордону з Україною, де посилки будуть завантажувати у наземний транспорт та доставляти в Україну.

Керівник авіакомпанії додав, що рух вантажів буде двостороннім. Supernova Airlines буде не тільки доставляти посилки в Україну, але й перевозити вантажі з України в інші країни.

Джерело avianews

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Байден обрав дизайн нового літака президента США (фото)

Дивіться як він виглядатиме

Президент США Джо Байден обрав ліврею для нового президентського літака та відмовився від дизайну, який затвердив попередній президент Дональд Трамп.

Формальною причиною відмови від синьо-червоно-білого варіанту Трампа стала необхідність додаткової сертифікації літака.

Як повідомляють Повітряні сили США, які забезпечують перевезення голови держави, синій колір нагрівається сильніше. Його використання призвело б до додаткових сертифікаційних перевірок компонентів авіалайнера.

Президент США Дональд Трамп показує журналісту ABC News варіант нового забарвлення для борту №1 (Air Force One)

Обраний варіант фарбування президентського літака – це трохи модифікована ліврея, яку для президентского флоту розробив ще в 1960-ті роки дизайнер Раймонд Лоуї за участі подружжя Кеннеді.

На оновленому варіанті часів Кеннеді змінять відтінок основного блакитного кольору – він стане трохи темніше. Також у носовій частині фюзеляжу не буде секції з полірованого металу. Це пов’язано з тим, що матеріали обшивки сучасних літаків не дозволяють це робити.


Нова ліврея літака президента США VC-25B Air Force One, яку схвалив Джо Байден. Фото: US Air Force

Модифікація Boeing 747 – Boeing VC-25 – яка використовується для перевезення президента США. Фото: U.S. Air Force

Новий літак президента США

Зараз президент США літає на авіалайнері VC-25A на базі цивільного літака Boeing 747-200B.

Для потреб глави держави збудували два таких повітряні судна, які є повністю ідентичними. Якщо один борт зламається, то інший може його одразу підмінити.

Ці літаки заступили на службу в 1990 році за часів президента Джорджа Буша старшого.


VC-25A Air Force One. Фото: The White House

За своєю суттю, VC-25A є літаючим Білим домом та командним пунктом. Коли на борту перша особа держави, літак отримає позивний Air Force One або борт №1. З будь якої точки світу президент США може керувати державою та армією завдяки спеціальному обладнанню, яке є на борту.

Літаки можна дозаправити у повітрі, та вони мають захист від електромагнітного імпульсу – тобто зможуть продовжити політ навіть у разі ядерного вибуху.

Потреба в оновленні виникла через поважний вік VC-25A. Як наслідок виникають проблеми з запчастинами, збільшуються витрати на технічне обслуговування, розповіли в Повітряних силах США. До того ж в літаках стоїть старе обладнання, яке не забезпечує спроможність, на яку здатна сучасна техніка.

Оновлений літак президента США має назву VC-25B та створений на базі сучасної версії пасажирського літака Boeing 747-8.


Нова ліврея літака президента США VC-25B Air Force One, яку схвалив Джо Байден. Фото: US Air Force

Для економії витрат оновлений борт №1 створюють на базі двох Boeing 747-8, які Boeing побудував для російської авіакомпанії “Трансаеро”. Через банкрутство авіаперевізника ще в 2015 році ці авіалайнери ніколи не були передані для перевезень пасажирів та стояли під парканом.

Отже, цивільні Boeing 747-8 перетворять на президентський літак VC-25B шляхом глибокої трансформації. На борту встановлять спеціальне комунікаційне обладнання, потужну електричну систему, медичний зал, спеціальний інтер’єр, систему самозахисту.

Також VC-25B, на відміну від цивільного аналога, отримає можливості для обслуговування в аеропортах на базі власного обладнання. Наприклад, в фюзеляжі з’являться трапи, за допомогою яких президент та супроводжуючі можуть виходити з літака.

За даними Повітряних сил США, перший оновлений борт №1 надійде для перевезень президента в 2027 році, другий – в 2028 році. До того моменту глава держави буде літати на літаках VC-25A. На той момент їм виповниться вже 38 років.

Джерело avianews

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Через помилку пілота винищувач F-35C упав на палубу авіаносця USS Carl Vinson і звалився в Південно-Китайське море

Військово-морські сили Сполучених Штатів завершили розслідування інциденту з падінням винищувача п’ятого покоління F-35 Lightning II на палубу авіаносця. Аварія сталася в січні 2022 року.

F-35C Lightning II – палубний винищувач, який злітає з авіаносця за допомогою катапульти, а здійснює посадку за рахунок аерофінішера. 24 січня 2022 року літак п’ятого покоління під час посадки впав на палубу корабля USS Carl Vinson, після чого звалився в Південнокитайське море.

Розслідування встановило, що аварія сталася з вини льотчика. Він здійснював “схвалений звичайний маневр”, але при цьому раніше ніколи не виконував його. Під час посадки пілот мав перемикнутися на автоматичний режим для зниження навантаження на себе. Однак льотчик залишився в ручному режимі. Через це F-35C зайшов на посадку без достатньої потужності. Коли пілот це усвідомив, було вже пізно.

Унаслідок аварії постраждало шестеро осіб, включно з пілотом, який зміг катапультуватися. Після падіння на палубу винищувач звалився в Південнокитайське море, звідки його підняли лише на початку березня. Літак опустився на глибину 12 000 футів (3,65 км). У засобах масової інформації з’явилося відео невдалої посадки F-35C Lightning II.

Прессекретар Військово-морських сил США Закарі Гаррелл (Zachary Harrell) підтвердив, що пілотом літака був лейтенант із високими показниками, який налітав 370 годин на F-35 Lightning II. Після аварії він не літає у ВМС США, але продовжує службу офіцером.

Пілот заявив, що на момент виконання маневру він був “перевантажений завданнями”. Тепер ВМС США вимагає від льотчиків в обов’язковому порядку активувати автоматичний режим під час посадки. До аварії це було рекомендацією. Усі інші маніпуляції лейтенант виконав відповідно до інструкцій. Літак теж відповідав усім вимогам.

Під час посадки F-35C розвинув високу швидкість, зачепив трап USS Carl Vinson і вдарився носом об палубу. Далі літак зачепився за трос, розвернувся на 90 градусів щодо очікуваної траєкторії, а шасі зачепилося за інший трос. Після цього винищувач почав обертатися проти годинникової стрілки, пілот успішно катапультувався, а F-35C зіслизнув із палуби та впав у море. Усе це тривало менше хвилини.

Вартість втраченого винищувача становила понад $115 млн. Під час аварії уламки пошкодили літак радіоелектронної боротьби EA-18G Growler. На ремонт було витрачено $2,5 млн.

Джерело defensenews

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

США допускають постачання Україні винищувачів 4-го і 5-го поколінь

Американська влада обговорює передачу Україні винищувачів четвертого та п’ятого покоління, у тому числі в рамках забезпечення довгострокових потреб Києва.

Про це заявила заступник держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд в інтерв’ю Washington Post.

«Ми продовжуємо вести ці переговори як усередині американської адміністрації, так і з Україною. Деякі країни Європи зацікавлені у наданні цих літаків. І, як раніше заявив президент США Джо Байден, це рішення потрібно ухвалювати їм», – сказала вона.

Нуланд уточнила, що «йдеться про мінливу картину» на фронті, відповідно до якої союзники Києва розглядають, що саме потрібно ЗСУ.

Нуланд також зазначила, що 24 лютого, у річницю вторгнення в Україну, Вашингтон оголосить про черговий пакет санкцій: нові заходи торкнуться російських банків і китайських компаній, у тому числі тих, що базуються в Європі.

Вона уточнила, що йдеться про підприємства, які допомагають москві обходити санкції. До нових обмежень приєднаються всі країни «Великої сімки».

Крім цього, США очікують, що цього ж дня Пекін представить мирний план щодо України, і хочуть з ним ознайомитися.

Джерело mind

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше