Вчені пояснили, як котячі подряпини впливають на психічні розлади у людей
Котячі подряпини не такі нешкідливі. Через них в організм людини можуть потрапити бактерії Bartonella henselae, переносниками яких є кішки. Ранні спостереження показали, що після зараження у людини можуть розвинутися подібні з шизофренією симптоми. Робота американських фахівців була опублікована в журналі Vector Borne and Zoonotic Diseases.
Всього відомо понад 30 видів бактерії Bartonella, 13 з них можуть передаватися людям. Бактерія Bartonella henselae відома як збудник лихоманки, яка виникає після укусів і подряпин кішок. Захворювання характеризується загальною інтоксикацією і запаленням лімфатичних вузлів. При правильному і своєчасному лікуванні хвороба проходить без серйозних наслідків.
Однак у 2019 році лікарів насторожив випадок американського підлітка. У відмінника і спортсмена раптово з’явилися симптоми шизофренії: галюцинації, нав’язливі ідеї вбивств і самогубства. При цьому стандартне лікування не допомагало. Симптоми продовжували наростати. І тут фахівці звернули увагу на розтяжки на тілі пацієнта: такі зустрічалися у носіїв Bartonella. Наявність інфекції підтвердилося лабораторно. Тут рідні юнака згадали, що його незадовго до прояву симптомів шизофренії подряпала одна з домашніх кішок. Курс антибіотиків допоміг молодій людині повністю одужати.
Працював з цим випадком фахівець з інфекційних захворювань з Університету штату Північна Кароліна Ед Брайчвердт разом з колегами вирішив провести дослідження на предмет зв’язку Bartonella і симптомів шизофренії. В експерименті взяли участь 17 осіб з шизофренією і шизоафективними розладами й 13 здорових. Всі вони однаково часто контактували з тваринами, в тому числі кішками. В результаті з’ясувалося, що ДНК Bartonella зустрічалася у 12 пацієнтів з першої групи (70%) і лише в одного з другої (8%).
«Наше дослідження не дає можливості продемонструвати причинно-наслідковий зв’язок між інфікуванням Bartonella і шизофренією. Проте, ми вважаємо, що наші результати виразно вказують на необхідність подальших досліджень», – зазначив професор Флавіо Фроліх, співавтор дослідження.
«Багато з цих пацієнтів лікуються від шизофренії протягом багатьох років. Ми бачимо закономірність – Bartonella може зберігатися протягом тривалого часу. У підгрупи людей, які не можуть від неї позбутися, бактерії здатні викликати хронічне або прогресуюче захворювання», – додав Брайчвердт.
У планах авторів роботи провести масштабніше дослідження для підтвердження отриманих результатів.