Вчені пояснили природу таємничих гігантських кратерів у Сибіру, що утворюються через надпотужні підземні вибухи (фото)

Вперше знайдені у вічній мерзлоті Сибіру 2012 року, величезні кратери мають глибину понад 50 метрів і ширину понад 20 метрів. Ці кратери продовжують з’являтися в цьому регіоні Землі і спантеличують учених уже багато років.

Автори дослідження, опублікованого на сервері препринтів EarthArXiv, пропонують нове пояснення появи цих кратерів, пише ScienceAlert.

На сьогодні вчені виявили вже 8 величезних кратерів на півночі Західного Сибіру, а саме на півострові Ямал і Гиданському півострові. Вони виникають унаслідок надсильного вибуху, який можна почути на відстані понад 100 км. При цьому під час вибуху з-під землі викидається багато уламків, які розлітаються на сотні метрів навколо.

Автори дослідження вважають, що причиною появи кратерів, що вибухають, можуть бути поклади гарячого природного газу, який просочується з надр Землі.

У вічній мерзлоті утримується багато органічного матеріалу, який у міру підвищення температури тане і розкладається. У результаті може виділятися метан. Тому вчені припустили, що метан, який просочується з вічної мерзлоти, стоїть за появою кратерів.

Вважається, що саме внаслідок таких процесів у регіонах вічної мерзлоти виникають озера з метану. Але це не пояснює, чому кратери, що так вибухають, розташовані тільки на двох півостровах, адже озера з метану можна виявити скрізь, де є вічна мерзлота, яка тане.

З огляду на це автори нового дослідження вважають, що за появою кратерів стоїть гарячий природний газ, який виривається через геологічний розлом, накопичується під замерзлим шаром ґрунту і нагріває вічну мерзлоту знизу.

У такий спосіб відбувається танення вічної мерзлоти, вона стає ослабленою знизу і може обвалитися. Верхній шар вічної мерзлоти також тане через підвищення температури і таким чином з’являються всі умови для раптового виходу газу назовні. Таким чином відбувається вибух і виникає кратер, вважають учені. Автори дослідження вважають, що таких кратерів могло з’явитися більше, але потім вони зникли, на що вказує велика кількість западин на півночі Сибіру.

Водночас інші вчені вважають, що потрібні додаткові докази цієї теорії. Але якщо вона виявиться вірною, то це може спричинити проблеми для клімату. У природному газі багато метану, який є потужним парниковим газом. Тому кратери можуть виявитися місцем виходу великої кількості метану в атмосферу за короткий час.

Автори дослідження кажуть, що якщо такі кратери з’являються тільки в певному регіоні Землі, то вплив на клімат у глобальному масштабі буде незначним. Хоча під землею міститься багато метану, невідомо яка кількість цього газу може вийти назовні.

Джерело focus

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше