Вчені показали найменшу в світі рептилію, нано-хамелеон
Виявлено новий вид крихітного хамелеона, і це, здається, найменша рептилія у світі. Новий вид, відомий як Brookesia nana, або нано-хамелеон. Він може поміститися на кінчик пальця і має найменшого дорослого самця з усіх хребетних.
Вид був виявлений у північних районах острова Мадагаскар. Наразі знайдено лише два екземпляри B nana. Але, дуже пощастило що, це є пара чоловічої та жіночої статі. Самка має довжину тіла 19 мм (0,7 дюйма) або 29 мм (1,1 дюйма), включаючи хвіст, що робить майже невидимою, і дає змогу, щоб помістити її серед найменших відомих геконів та хамелеонів.Але самці ще менші, й це рекордно. Розміри самця B. nana лише 13,5 мм (0,5 дюйма) в довжину або 22 мм (0,9 дюйма), включаючи хвіст. Це, здається, робить його найменшою рептилією у світі, просто випередивши попереднього рекордсмена, спорідненого виду B. tuberculata, приблизно на пів міліметра.
Звичайно, дослідникам довелося переконатися, що зразки були дорослими тваринками. Вони провели мікро-КТ самки й виявили всередині неї два яйця, що вказує на її зрілість. Так само статеві органи самця були добре розвиненими, що також свідчить про те, що він був статево зрілим. Насправді це була одна частина тіла, яка не була крихітною, умовно кажучи. Статеві органи складали майже 20 відсотків від загального розміру його тіла, що, за словами команди, було б потрібно для спарювання зі значно більшими самками.
Чому цей вид настільки малий, залишається загадкою, зазначає команда. Це може виявитися прикладом «ефекту острова», коли тварини, що потрапили в пастку на невеликих островах, мають тенденцію до еволюції менших розмірів тіла. Але, за словами команди, B. nana зустрічається в горах на материковому Мадагаскарі, тому, схоже, це не стосується цього виду. Його генеалогічне дерево також викликає подальші запитання.
“Найближчим родичем нового хамелеона є, не крихітна Брукезія Мікра, а майже вдвічі більший розмір B. karchei, який зустрічається в одних і тих же горах”, – говорить Йорн Келер, автор дослідження. “Це свідчить про те, що ця надзвичайна мініатюризація просто збіглася в цих хамелеонах”.
Дослідники кажуть, що середовище проживання нового виду, ймовірно, також буде крихітним, можливо, обмеженим лише кількома гектарами. Це може поставити його під загрозу зникнення.
“На жаль, середовище проживання Нано-Хамелеона зазнає сильного тиску з-під вирубки лісів, але нещодавно ця територія була визначена як заповідна зона, і, сподіваємось, це дасть змогу цьому крихітному новому хамелеону вижити”, – говорить Олівер Говлічек, автор вивчення.
Дослідження, що описують новий вид, були опубліковані в журналі Scientific Reports.