Вчені представили проривну терапію і вакцину від хвороби Альцгеймера
Доклінічні дослідження показали, що лікування суттєво знижує всі основні симптоми невиліковної хвороби у мишей, відновлює функції нейронів та пам’яті, і дуже перспективні для людини. Вчені, які розробили терапію, вважають, що вона дасть можливість не тільки лікувати хворобу Альцгеймера, але і вакцинувати людей до появи перших симптомів.
Нині більшість досліджень, які вивчають природу хвороби Альцгеймера, націлена на знищення скупчень бета-амілоїду – токсичних бляшок в головному мозку, які призводять до загибелі нейронів. Тим часом досі немає чітких доказів, що це безпосередньо впливає на зниження симптомів. Наприклад, навіть новий препарат адухельм, вперше за 20 років схвалений для лікування хвороби Альцгеймера, ще не довів, що знищення бляшок покращує клінічні симптоми.
Група дослідників з Великобританії та Німеччини вирішила піти іншим шляхом і націлилася в лікуванні на усічену розчинну форму бета-амілоїду. Вони визначили антитіло, здатне зв’язуватися з усіченою формою білка, і протестували терапію на моделях мишей.
Вплив антитілами призвів до згортання бета-амілоїду в раніше невідому структуру у вигляді шпильки, пояснюють вчені.
Потім, використовуючи її в якості вакцини, їм вдалося змусити імунну систему виробляти відповідні антитіла.
У подальших експериментах вчені знову протестували антитіла і вакцину на двох різних моделях хвороби Альцгеймера і домоглися відновлення функції нейронів, поліпшення метаболізму глюкози в головному мозку, відновлення пам’яті та навіть скорочення бляшок бета-амілоїду.
«Якщо вдасться підтвердити результати в клінічних дослідженнях, ми отримаємо можливість не тільки лікувати хворобу Альцгеймера, але і вакцинувати людей до появи перших симптомів», — заявив співавтор роботи Марк Карр.