Вчені розробили контактні лінзи для корекції дальтонізму
Окуляри зі спеціальними лінзами можуть скорегувати колірне сприйняття, порушене у дальтоніків, але вони не підходять, якщо необхідно також збільшити гостроту зору. Команда вчених з Об’єднаних Арабських Еміратів скористалася технологією виробництва червоного скла, щоб отримати контактні лінзи, безпечні й ефективні для тих, хто страждає найбільш поширеним видом дальтонізму.
Дальтонізм – невиліковна особливість зору, що не дозволяє розрізняти всі або деякі кольори. Тим, хто страждає колірною сліпотою може бути важко розрізнити сигнали світлофора, вибрати одяг відповідних кольорів або визначити стиглість фруктів. У більшості дальтоніків проблеми з розрізненням червоних і зелених відтінків. Їм рекомендують окуляри з червоними склом, які, однак, занадто громіздкі і виготовляються з матеріалу, що не походять для корекції короткозорості або далекозорості.
Іншим варіантом допомоги дальтонікам можуть бути кольорові контактні лінзи, але всупереч тому, що дослідні зразки ефективно заповнювали порушення колірного сприйняття, вони виявилися небезпечними для очей. На відміну від них наночастинки золота не токсичні і століттями використовуються у виробництві «рубінового скла». Вчені з ОАЕ вирішили спробувати цю технологію у виробництві ефективних і безпечних контактних лінз, пише Science Daily.
Для виробництва цих лінз вони змішали в рівних частках наночастинки золота і полімерний гідрогель, отримавши рожеву масу, яка пропускала світло в діапазоні від 520 до 580 нм, в тій частині довжин хвилі, в якій червоний і зелений накладаються один на одного. Найбільш ефективними виявилися лінзи з наночастинками шириною 40 нм, оскільки вони не створювали грудок і не пропускали більше кольору, ніж необхідно.
До того ж в отриманих лінз були властивості утримувати вологу, подібні з комерційними лінзами, і вони виявилися не отруйними для клітин, вирощених в чашках Петрі. Нарешті, вчені безпосередньо порівняли новий матеріал з двома парами окулярів з кольоровими скельцями. Лінзи з золотими наночастинками збіглися з ними по довжині хвиль. Це означає, що вони підійдуть людям з порушеннями сприйняття червоних і зелених відтінків.
Наступним кроком розробників буде проведення клінічних випробувань на людях.