Вчені створили першу молекулу-транзистор

Шведським ученим вдалося виготовити просту молекулу вуглеводню з функцією логічного вентиля, на кшталт тих, які забезпечують роботу транзисторів, пише Science Daily. Це відкриття дозволяє наблизитись до створення електричних компонентів розміром у кілька нанометрів.

«Ми розробили просту молекулу вуглеводню, яка змінює форму і водночас перетворюється з непровідної на провідну, що проводить під дією електричного потенціалу. Секретом успіху стало створення в молекулі так званого антиароматичного кільця, так що вона стала більш надійною та здатною приймати та передавати електрони», – сказав Деніел Странд, один із дослідників.
Багато органічних молекул складаються з ароматичних бензольних кілець, що складаються з шести атомів вуглецю. Однак ці молекули не змінюють своїх властивостей чи форми під дією електрики. Тому вчені звернулися до кілець із восьми атомів вуглецю. Якщо в таку молекулу ввести два електрони, вона стає плоскою і провідною, хоча до цього була бочкоподібною та непровідною. У цьому сенсі її властивості аналогічні до транзистора.

Унікальність цієї молекули у її простоті, пояснюють дослідники. Вона складається тільки з атомів вуглецю та водню, тому виробляти її штучним шляхом не складає труднощів.

Відкриття шведських хіміків означає, що тепер можна замислитися над розробкою електричних перемикачів та нових механічних систем у масштабі однієї молекули на основі антиароматичних вуглеводнів, які ляжуть в основу ще більш мініатюрних та швидких обчислювальних машин.

Молекули, які змінюють форму у відповідь на електричний потенціал, відкривають захоплюючі можливості. Можна уявити енергоефективні комп’ютерні архітектури, а в майбутньому, можливо, й електричні машини молекулярного масштабу», – робить висновок Деніел Странд.

Деформуючи певним чином графен – плоскі кільця атомів вуглецю – англійські вчені отримали минулого року транзистор. Їхній винахід відкриває нові перспективи мініатюризації електроніки — мікрочіп з такими транзисторами був би в 100 разів меншим від звичайного.

Джерело sciencedaily

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше