Вчені створили тканину, яка може перетворити одяг в дисплей (відео)
Група дослідників з університетів Китаю, США, Австралії та Німеччині розробила стійку до деформації тканину, яка може бути використана для перетворення “розумного” одягу в досить яскравий дисплей. Стаття, присвячена перспективній розробці, була опублікована в журналі Nature.
Як пише N+1, колектив під керівництвом Пейніна Ченя і Хуейшена Пена з Фуданьського університету розробив тканину, що складається з трьох типів волокон. В її основі лежать волокна бавовни, а доповненням до них служать перпендикулярно вплетені в основну сітку прозоре й електропровідне волокно і волокно, що складається з електролюмінесцентного матеріалу, який випромінює світло під дією електричного поля. Світіння виникає в місцях перетину двох волокон, і ці місця, по суті, являють собою окремі пікселі, які можна активувати в довільному порядку.
В рамках роботи вчені змогли створити кілька прототипів, які демонструють можливості практичного застосування нової тканини. Найбільш дивовижним з них став рукав для сорочки з дисплеєм з тканини, сенсорною панеллю, сонячною панеллю та акумулятором. Всі ці компоненти з волокон були вплетені в тканину рукава за допомогою швейної машинки. Потім дослідники приєднали до них зовнішній блок управління з мікро контролером і Bluetooth-модулем. Судячи з демонстраційного відеоролика, система дозволяє виводити на тканинний дисплей повідомлення зі смартфона, а також використовувати його для навігації.
Перевагою розробки є її зносостійкість. Творці активно м’яли та згинали тканину, а також 100 разів випрали її, помістивши в машину сталеві кулі, що підвищують знос, але в підсумку яскравість пікселів експериментального дисплея майже не змінилася.