Вчені вперше провели повну трансплантацію легень, вражених COVID-19
Інфекція, яка дуже важко та незворотно пошкодила легені 61-річного пацієнта, залишила йому лише один шанс та надію на одужання, це провести трансплантацію. Цей успішний клінічний випадок уперше доводить, що така складна операція є виправданим заходом, коли більше не залишається інших варіантів.
Історія чоловіка з Лісабона (Португалія) почалася в січні 2021 року, коли він захворів на COVID-19 і надійшов у відділення невідкладної допомоги. Хвороба протікала дуже важко — ШВЛ, екстракорпоральна мембранна оксигенація (ЕКМО) та інші інструменти не допомогли відновити стан. До кінця третього місяця вчені зафіксували 75% незворотного пошкодження легень. Саме в цей момент було прийнято рішення про проведення повної трансплантації легенів — за оцінками лікарів, попри важкий стан і супутні проблеми зі здоров’ям, пацієнт міг успішно відновитися після операції.
Пересадку провели в травні й незабаром функцію легень було відновлено, проте досі чоловік проходить реабілітацію. За час хвороби він переніс кілька супутніх інфекцій, порушення в роботі серця та інші проблеми.
«Трансплантація легенів — рятувальне лікування для певних пацієнтів із COVID-19, легені яких виявилися незворотно пошкоджені вірусом. Вплив пандемії, ймовірно, лише збільшить кількість кандидатів на пересадку»,— зазначила анестезіолог Кароліна Алмейда, яка входила до команди лікарів для цієї операції.
Запобігти частині випадків тяжких ускладнень, які потребують трансплантації легень, ймовірно, зможе нещодавнє відкриття інших учених. Вони виявили в крові унікальні біомаркери, які можуть прогнозувати ризики важкої форми COVID-19 незалежно від перших симптомів.