Вчені встановили, що щупальці восьминога здатні приймати рішення незалежно від мозку
Восьминоги – настільки дивовижні істоти, що їх іноді порівнюють з інопланетянами. Річ у тому, що інтелект цих головоногих морських тварин не має «земних» аналогів.
Взяти хоча б центральну нервову систему, де 2/3 нейронів, що відповідають за функції щупальців, «розкидані» по всьому тілу. При цьому, як встановили вчені Вашингтонського університету, ці нейрони можуть приймати рішення без участі мозку.
Дослідження проводилися на гігантських тихоокеанських восьминогах Enteroctopus dofleini та червоних восьминогах Octopus rubescens, що мешкають в північній частині Тихого океану.
У них близько 500 млн нейронів, з яких 350 млн розташовані вздовж щупалець, згрупованих в так звані ганглії. Вони допомагають миттєво обробляти сенсорну інформацію, дозволяючи восьминогу швидко реагувати на зовнішні фактори.
В ході експериментів вчені давали молюскам різні предмети – шлакоблоки, текстуровані камені, цеглу Lego і лабіринти-пазли з їжею всередині. Всі епізоди в процесі пошуків їжі фіксувалися відеокамерою.
Зокрема, було виявлено, що коли присоски восьминога отримують сенсорну і моторну інформацію з навколишнього середовища, нейрони в щупальцях можуть обробляти її та ініціювати відповідну дію. Мозок при цьому «займається іншими справами».
Це повною мірою узгоджується з результатами попередніх досліджень, які показали, що щупальця восьминога діють не тільки незалежно від мозку, але і продовжують функціонувати після відриву від мертвої тварини.