Вчені вияснили, чому діабетики помирають від хвороб серця
Відкриття пояснює, чому терапія стовбуровими клітинами при серцевих захворюваннях досі була неефективна у пацієнтів з діабетом. Виявилося, що причиною цього є певні мікроРНК, від яких залежить виживання стовбурових клітин і формування нових кровоносних судин.
Хоча цукровий діабет другого типу успішно контролюється препаратами протягом життя, з віком хвороба дає ускладнення на серце, судини, очі та викликає інші необоротні проблеми. Вважається, що понад 50% діабетиків вмирають саме через захворювання серця. Тепер дослідники з Університету Отаго (Нова Зеландія) пояснили, як і чому це відбувається.
Вчені розуміли, що терапія стовбуровими клітинами при захворюваннях серця ефективна у багатьох пацієнтів, за винятком діабетиків. Нові експерименти показали, що причина криється в мікроРНК – молекулах, що контролюють експресію генів.
Потім вони визначили кількість пошкоджених мікроРНК в стовбурових клітинах серця на фоні діабету і з’ясували, що рівень однієї з них – miR-30c – знижується. MiR-30c має вирішальне значення для виживання стовбурових клітин, росту та формування нових кровоносних судин і всі ці функції необхідні для успішного лікування стовбуровими клітинами, пояснюють вчені.
Згодом вчені виявили, що miR-30c знижена в стовбурових клітинах у пацієнтів без діабету, але після операції на серці.
Експерименти на моделях мишей з діабетом показали, що рівень miR-30c в серці можна скорегувати за допомогою «простих ін’єкцій», повідомляється у висновках дослідження.
Результати цієї експериментальної терапії ще більш важливі, ніж саме відкриття, підкреслюють автори, оскільки вказують на нові можливості для лікування з метою активації стовбурових клітин без необхідності їх введення.
«Лікування на основі мікроРНК може змінити підхід в лікуванні серцевих захворювань у діабетиків», – прокоментував автор роботи Раджеш Катарі.
В цей час вчені знайшли ще чотири потенційні кандидати – мікроРНК, які також потенційно можуть активувати стовбурові клітини. Можливо, інші будуть ще більш ефективні або вчені зможуть застосувати комбінований підхід для посилення результату лікування. Нині команда проводить подальші доклінічні дослідження.