Вчені виявили рідкісний магнітний пропелер в бінарній зоряній системі
Дослідники з Університету Нотр-Дам виявили перший магнітний пропелер у змінній зоряній системі. Про це стало відомо з журналу Astrophysical Journal.
Зоряна система J0240 є лише другою подібною системою в історії. Вона була ідентифікована у 2020 році як незвичайна катаклізмічна змінна зоря – бінарна система, що складається з білої карликової зірки і червоного гіганта. Зазвичай компактна біла карликова зірка збирає газ і збільшує свою масу. Однак в J0240 швидко обертається магнітний білий карлик відторгає газ і виштовхує його з бінарної системи.
«Щоб з’явився такий пропелер, потрібен карлик з сильним магнітним полем і швидким рухом, – зазначив Пітер Гарнавіч, професор астрофізики та завідувач кафедри фізики в Нотр-Даму і провідний автор дослідження, в якому були представлені докази існування цієї системи. – Зазвичай газ, що виходить з зірки-донора, потрапляє в орбіту білого карлика. Але в цьому випадку газ викидається з бінарної зірки по широкій спіралі, формуючи пропелер».
Білі карлики – це ядра вигорілих невеликих зірок, позбавлених своїх джерел енергії. Вони виникають на останніх етапах життя небесних тіл, які не більше ніж в десять разів важчі за Сонце. Однак без зірки-компаньйона об’єкт ніколи не стане частиною системи катаклізмічних змінних.
Єдиною іншою катаклізмічною змінною, схожою на J0240, є AE Aquarii, бінарна зоряна система, відома з 1950-х років. Однак в J0240 вона спостерігається поблизу площини орбіти бінарної системи, що означає, що газ, що викидається з системи, видно силуетом на тлі світла зірок. Це перший прямий доказ того, що магнітний пропелер викидає газ червоної зірки.
«Унікальність системи полягає в тому, що ми дійсно можемо бачити згустки газу, що викидаються пропелером, – зазначили вчені. – Цей газ блокує частину світла від обох зірок, і ми можемо спостерігати це поглинання в наших даних».