Вчені з’ясували, як чай впливає на артеріальний тиск
Елементи в зеленому і чорному чаї розслаблюють кровоносні судини завдяки роботі певного молекулярного механізму, з’ясували дослідники. Тепер вони мають намір розробити на їх основі нові препарати для лікування гіпертонії.
Дослідження показало, що два типи флавоноїдів (епікатехін галлат і епігаллокатехін-3-галлат), що містяться в зеленому і чорному чаї, розширюють кровоносні судини шляхом активації білка калієвого каналу під назвою KCNQ5. Цей механізм сприяє розслабленню кровоносних судин і контролює їх тонус, повідомляється на сайті Каліфорнійського університету в Ірвайні.
Нове відкриття дозволяє пояснити позитивні властивості чаю при гіпертонії й допоможе в розробці препаратів на основі катехінів для зниження артеріального тиску, заявили вчені.
Подальші спостереження показали, що KCNQ5 також експресується в різних частинах мозку і регулює передачу сигналів між нейронами. Мутації KCNQ5 можуть порушувати функцію його калієвого каналу і тим самим призводити до епілептичної енцефалопатії.
З огляду на здатність катехінів долати захисний гематоенцефалічний бар’єр мозку, вони можуть виправляти функції каналів KCNQ5 для корекції порушень збудливості мозку, вважають автори.
Потім вчені вирішили з’ясувати, як поширені звички чаювання можуть змінювати корисні властивості катехінів.
Спочатку вони з’ясували, що додавання молока в чай порушує активацію KCNQ5, тобто, знижує позитивний ефект чаю. Однак експеримент проводився на культурі клітин і повністю переносити результати для людини не можна. «Ми впевнені, що навколишнє середовище в шлунку людини здатне відділяти катехіни від білків і інших молекул молока, які могли б заблокувати корисні ефекти катехінів», – пояснив автор роботи Джеффрі Ебботт.
Інша часта звичка людей в деяких країнах – споживання зеленого чаю холодним. З одного боку, вчені визначили, що нагрівання зеленого чаю до 35 градусів за цельсієм робить його більш ефективним в активації KCNQ5, однак оскільки температура тіла людини становить приблизно 37 градусів за цельсієм, не є принциповим, вживає людина чай холодним або гарячим.
В інших дослідженнях вчені прийшли до висновку, що будь-який сорт чаю сприяє захисту від нейродегенерації, а зелений чай володіє протираковими властивостями.