Вчені зафіксували скорочення на планеті зон помірного клімату
Це один із результатів нового дослідження про вплив нагрівання планети на різні біоми (сукупність екосистем однієї природно-кліматичної зони). Крім того, вчені змоделювали зміни, які відбудуться в 45 біомах світу в результаті кліматичних зрушень і прийшли до висновку, що вплив клімату на ці території найближчими роками посилиться втричі, якщо емісія вуглекислого газу продовжиться колишніми темпами.
Вчені з Американського Товариства охорони природи виявили, що біоми планети помітно змінилися в порівнянні зі станом на початок ХХ століття. Найсильніше зміни торкнулися арктичних лісів, хвойних лісів помірного поясу та тропічних хвойних лісів. Площа впливу становить 27 млн квадратних кілометрів або 18,3% поверхні суші. Межі між зонами зрушилися в бік полюсів і піднесень, що веде до розширення зон екваторіального клімату та скорочення зон помірного клімату.
Прогнозовані зміни наростатимуть швидкими темпами, особливо якщо не вжито заходів щодо скорочення емісії СО2, вважають автори дослідження. Вони торкнуться ще 62 млн кв. км або 42,6% суші, пише Science Daily.
Приполярну дощову тундру, мокру тундру та вологу тундру очікує найбільше скорочення біома, тоді як тропічні мокрі ліси, тропічні дощові ліси та вологі ліси помірного клімату розростуться. В арктичних та полярних широтах відбудеться значне скорочення біома, хоча через їх велику площу це буде не так помітно.
«Вірогідні зміни в біомах світу вплинуть на добробут людей та біорізноманіття, — сказав Пол Елсен, провідний автор статті. — Великі території світу стануть спекотнішими та сухішими, і це вже відбувається в біомах Землі».
За останні 450 млн років на Землі відбулося п’ять великих вимирань. Нині в розпалі шосте, яке, на відміну від попередніх, викликане не природними причинами, а діяльністю людини. Вчені підрахували, що на те, щоб заповнити втрати звичним еволюційним шляхом, знадобляться мільйони років.