Вчені заговорили про ризик зараження Землі інопланетними організмами
Освоєння космосу підвищує можливість вторгнення інопланетних організмів на Землю, стверджують вчені в новій статті в журналі BioScience. Дослідники вважають, що збільшення кількості космічних місій, враховуючи націлені на доставку інопланетних зразків на Землю, можуть перемістити позаземні види на нашу планету, де вони можуть стати інвазивними та завдати шкоди місцевим видам. Те саме може статися і з інопланетним життям, що зіткнеться з земними організмами.
Вчені зазначають, що дуже важливо знизити ризики біологічного зараження в обох напрямках. Ентоні Ріккарді (Anthony Ricciardi), професор біології з Університету Макгілла в Монреалі та його колеги закликають до спільних досліджень астробіологів, які шукають позаземне життя, та біологів, які вивчають інвазивні види на Землі. Ріккарді припускає, що найімовірнішими претендентами на виявлення в космосі є мікробні організми, які нагадують бактерії.
Зазначається, що ризик міжпланетного зараження залишається надзвичайно низьким, частково тому, що суворі умови космічного простору ускладнюють виживання організмів, які можуть подорожувати на зовнішній стороні космічного корабля. Тим не менш, Ріккарді акцентує на необхідності бути обережними, оскільки інвазивні мікроорганізми з космосу можуть завдати непоправної шкоди земній екосистемі.
Люди пошкодили екосистеми всього світу, подорожуючи й дозволяючи організмам вторгатися в нове середовище, в яке вони ніколи не потрапили б природним шляхом. Наприклад, гриб Austropuccinia psidii з Південної Америки був завезений до Австралії за невідомих обставин і захопив місцеві евкаліптові дерева, затримуючи їхнє зростання, а іноді й убиваючи. Дослідники відзначають, що острівні екосистеми, які розвиваються в географічній ізоляції, особливо вразливі для інвазивних видів, тому що дика природа в цих місцях не виробила «імунітет» для боротьби з такими «загарбниками». І Земля є своєрідною острівною екосистемою без захисту перед космічними організмами. Як і інші планети, не захищені від вихідців із Землі.
Як доказ можливості міжпланетного зараження, дослідники посилаються на ситуацію з ізраїльським космічним кораблем Beresheet, який врізався в Місяць у 2019 році з тисячами тихоходок, мікроскопічних тварин, які можуть пережити екстремальні умови, включаючи космічний вакуум. Дослідження 2021 року, опубліковане в журналі Astrobiology, свідчить, що істоти, ймовірно, не пережили б зіткнення з Місяцем, але цей випадок підтверджує можливість неконтрольованого переміщення біологічних видів у космосі.
За словами Рікарді, космічні агентства, такі як NASA, давно обізнані про потенційні ризики біологічного зараження, і з 1960-х років діє політика планетарного захисту, спрямована на зниження цих ризиків. Однак нова ера освоєння космосу створює нові ризики, оскільки дослідники націлені на світи, в яких з ймовірністю може бути виявлено життя. Крім того, завдяки приватним компаніям, таким як SpaceX, космос стає доступнішим, а значить ймовірність зараження Землі інопланетними видами істотно підвищується. Дослідники заявляють, що планети та супутники завжди обмінювалися матеріалом через метеорити, але освоєння людиною космосу прискорює ці процеси.