Вчені заявили, що штам «омікрон» стійкий до всіх антитіл
Новий штам коронавірусу «омікрон» стрімко витісняє варіант «дельта» у багатьох країнах світу — швидкість його передачі в 3 рази вище, ніж у «дельти». Вчені визнають, що ефективність мРНК-вакцин проти нього низька. Тепер в Nature опубліковані дані про те, що практично всі моноклональні антитіла, які використовуються для лікування COVID-19, на «омікрон» не діють. З цього виходить, що необхідно терміново змінювати наявні стратегії лікування COVID-19.
Цього тижня, згідно зі статистикою по США, штам «омікрон» визначався в деяких частих країнах уже в 90% випадків, хоча ще три тижні тому показники були нульовими. Чергова хвиля пандемії викликає серйозне занепокоєння серед вчених і нові дані вчених із США та Швейцарії не додають оптимізму.
Опубліковані в Nature результати експериментів показали, що штам «омікрон» стійкий майже до всіх моноклональних антитіл. Тільки у двох препаратів — сотровімаба та DXP-604 — збереглася деяка здатність протидіяти цьому варіанту вірусу, проте їхня ефективність все одно невисока навіть при дуже високих дозах.
Наприклад, для скорочення реплікації штаму «омікрон» знадобилася втричі вища доза сотровімабу, ніж для блокування інших штамів коронавірусу.
Крім невисокої ефективності, очевидно, що доступність цих препаратів буде обмежена і не покриє потенційний світовий попит.
Стійкість антитіл пояснюється тим, що «омікрон» має велику кількість мутацій у спайковому білку, який необхідний антитілам для зв’язування. Хоча вчені й розуміли, що за таких умов ефективність буде знижена, фактичні показники їх вразили. «Ми ніяк не очікували побачити таку зміну в ефективності антитіл», — заявили вони.
На їхню думку, зараз дуже важливо прискорити схвалення і доступність пероральних ліків проти COVID-19. І тут вже є хороші новини: цього тижня американський регулятор FDA схвалив Paxlovid від Pfizer для лікування людей з 12 років.