Вчені запропонували альтернативу опіоїдам для зняття хронічних болів
За даними органів охорони здоров’я, від хронічних болів страждає 20% жителів розвинених країн, а серед людей старше 60 років їх число зростає до 40%. При цьому лікарі та пацієнти часто побоюються приймати опіоїди через побічні наслідки. Вчені з США встановили, що низька доза препарату налтрексон добре підходить для лікування орофаціального та хронічного болю без ризику утворення залежності.
Налтрексон – напівсинтетичний опіоїд, створений в 1963 році як альтернатива назальному спрею налоксон, який застосовувався як антидот при передозуванні героїну. Невеликі дози цього препарату – від 50 до 100 мг – блокують дію алкоголю та опіоїдів.
Низькі дози налтрексону роками прописували для лікування хронічних болів, але вчені з Університету Мічигану провели перше систематичне дослідження наукової літератури та прийшли до висновку, що цей препарат дійсно може бути хорошим знеболювальним засобом, пише Science Daily.
«Ми виявили зниження інтенсивності болю і поліпшення якості життя, а також скорочення прийому опіоїдів у пацієнтів з хронічним болем», – сказала Елізабет Хетфілд, керівник дослідження.
Хронічний біль може мучити хворих протягом декількох місяців, навіть після того, як початкова травма або пошкодження були вилікувані. На відміну від гострих або паліативних болів вони вивчені менше, і ставлення до них в науковому співтоваристві змінюється. Багато дослідників починають вважати, що хронічний біль пов’язаний більшою мірою з тим, як організм повідомляє мозку про біль, а не із зухвалим її пошкодженням.
Зазвичай, хронічний біль загострює чутливість організму до стимулів, які раніше не сприймалися як хворобливі. Як, наприклад, при опіку больові відчуття викликає навіть струмінь теплої води або дотик простирадла.
Підвищену чутливість нервової системи забезпечують гліальні клітини. Низькі дози налтрексону впливають на них, з часом підвищуючи больовий поріг. Від 0,1 до 4,5 мг препарату впливають на клітинний шлях нервової системи та забезпечують полегшення болю без прийому опіоїдів. Препарат недорогий, у нього мало побічних ефектів, але його не можна поєднувати з регулярним прийомом опадів або алкоголю.