Вчені змусили світло безперешкодно пройти крізь непрозорий об’єкт
Навіть дифузні об’єкти на зразок хмар або шматочків цукру відкидають тінь, оскільки заломлюють промені світла. Однак фізики з Австрії та Нідерландів відкрили спосіб керування хвилями світла, щоб вони проходили крізь невпорядковані об’єкти так, як ніби перешкоди зовсім немає.
Невпорядковане середовище — це, фактично, згусток частинок у випадковому порядку: пилу, піску, цукру або крапель води. Коли світло проникає в цю групу крихітних перешкод, він розсіюється неймовірно складним чином. Але теоретично, якби можна було визначити картину розсіювання, можна було б маніпулювати світловими хвилями так, що вони проходили б крізь цю середу, не розсіювалися.
Вчені з Технічного університету Відня та Університету Утрехта зробили саме це. Як середовище вони взяли порошок оксиду цинку, з одного боку якого було розміщене джерело світла, а з іншого — детектор, пише New Atlas.
Для початку вони направили крізь порошок специфічні світлові сигнали, записали показники детектора і, за допомогою складних математичних методів, визначили картину розсіювання. Це дозволило їм розробити таку світлову хвилю, яка не змінює своєї форми, лише злегка тьмяніє.
«Ми змогли показати, що існує особливий клас світлових хвиль — так званий інваріантний до розсіювання мод — який виробляє точно таку ж хвильову картину на детекторі, незалежно від того, чи пройшла хвиля через повітря або вона проникла крізь складний шар оксиду цинку», — Сказав Штефан Роттер, один з керівників проєкту.
Потім вони зробили наступний крок. Поєднавши певним чином кілька інваріантних до розсіювання модів, вчені створили світлову хвилю, яка несе зображення — в цьому випадку, сузір’я Великого Ковша — і проєктували його на детектор крізь шар порошку оксиду цинку, як якби перепони не було зовсім.
Прорив, здійснений командою вчених, може одного разу знайти застосування в технологіях медичного сканування організму.