Вчені знайшли ефективну терапію для пацієнтів на останніх стадіях раку
Канадські дослідники придумали, як модифікувати імунні клітини таким чином, щоб змусити їх працювати проти пухлини навіть на термінальній стадії раку. Зазвичай в цей момент їх робота вже паралізована, проте вчені змогли використовувати деякі особливості імунних клітин і направити їх проти пухлини. Проривне відкриття дає надію на більш ефективне лікування для пацієнтів на останніх стадіях раку.
Дослідники з Університету Макмастера виявили, що зміна метаболізму імунних клітин – природних кілерів (NK-клітини) – дозволяє їм долати ворожі умови пухлини та знищувати клітини раку. За останнє десятиліття імунотерапія раку досягла важливих результатів у пацієнтів з раком крові, однак імуносупресивні умови солідних пухлин досі залишалися серйозним бар’єром для застосування цього методу лікування для інших типів онкологічних захворювань.
У новій роботі, про яку пише EurekAlert, вчені з’ясували, що на останніх стадіях раку метаболізм NK-клітин вже паралізований, тому вони втрачають свої захисні функції. Щоб повернути назад цей процес, автори перепрофілювали вже існуючий препарат, який відновлює процес вироблення енергії клітин.
В результаті модифіковані NK-клітини виявилися набагато краще адаптовані до ворожого середовища пухлини. Вчені очікували, що після впливу препарату вони стануть тільки краще чинити опір раку, однак ефект перевершив очікування.
Клітини парадоксальним чином функціонували краще як всередині пухлини, так і за її межами. «Це перший звіт про протипухлинну імунну клітину, яка використовує ворожість середовища пухлин для власної вигоди», – заявив співавтор дослідження Алі Ашкар.
Крім іншого, отримані результати дали вченим відповідь на давнє запитання про те, як пухлини пригнічують NK-клітини.
Створення цитотоксичних імунних клітин з метаболізмом, подібним як в опухлі, є ключем до ефективної терапії у ворожому середовищі пухлин. Цей проривний підхід може бути зрушенням парадигми для імунотерапії раку на основі імунних клітин, додав Ашкар.
На думку вчених, перепрограмування NK-клітини можуть дати пацієнтам з невиліковними формами раку надію на безпечний і ефективний варіант лікування. Такий підхід має реальний потенціал для лікування раку яєчників, легенів та інших типів пухлин з поганим прогнозом.