Вчені знайшли ключ до блокування метастазів раку
Нова терапія переводить ракові клітини в стан сну, унеможливлюючи рецидив раку і формування метастазів. Цей підхід дуже перспективний для лікування та профілактики різних типів раку у людей, заявили автори.
Рецидив раку може статися через рік чи десятиліття після успішного видалення пухлини. Причина криється в окремих пухлинних клітинах, які можуть довгий час залишитися в стані спокою, а потім знову почати розмножуватися. Тепер група дослідників із США зробила важливе відкриття, здатне перешкодити реактивації сплячих клітин.
Вчені виявили, що здатність клітин раку залишатися в сплячому стані залежить від білка NR2F1, який здатний проникати в її ядро, включаючи й вимикаючи певні гени, що запускають активацію, пише EurekAlert.
Зазвичай рівні NR2F1 низькі в первинної осередкової пухлини, але підвищені в сплячих ракових клітинах. Рецидив раку відбувається на тлі чергового зниження NR2F1.
Розуміючи, що підвищення рівня NR2F1 може забезпечити необхідні терапевтичні результати, вчені визначили молекулу C26, яка змогла активувати NR2F1. Обробка зразків клітин людини за допомогою C26 підвищувала рівень NR2F1 і зупиняла проліферацію клітин раку.
У тварин NR2F1 спочатку скорочувала розмір вогнищевої пухлини, а після її хірургічного видалення молекула повністю блокувала розвиток метастазів.
Результат забезпечується довгостроковим станом спокою шляхом унікальних патернів активності генів, пояснюють вчені. Примітно, що ця активність у людей пов’язана з найбільш тривалим станом ремісії. Таким чином, новий підхід може виявитися дуже перспективним для людини в лікуванні різних типів онкологічних захворювань.