Вчені зроблять спробу буріння свердловини під вулканом Крафла

У 2008 році вчені спробували буріння свердловини до кишені з магмою під вулканом Крафла в Ісландії. Камера з магмою виявилася ближче за очікуване, тому вона розкрилася і зруйнувала свердловину. Але головне, що катастрофи у вигляді спричиненого бурінням виверження не сталося, що довело можливість контрольованого доступу до магми та дозволило сподіватися на приручення в майбутньому енергії вулкана.

З урахуванням отриманого досвіду вчені зроблять ще низку спроб підібратися якомога ближче до магматичних камер під Крафлою. Наступне буріння заплановане на 2026 рік. Проєкт займається спеціально створена для цього організація Krafla Magma Testband (KMT).

«Можливість проникнути в кору та взяти проби магми дала б нам величезні знання, – заявляють дослідники. — Ми сподіваємося, що зможемо провести хоча б прямий вимір температури, чого раніше ніколи не робилося».

Приклад майданчика для добування енергії від тепла магми. Джерело зображення: Krafla Magma Testband

Проєкт дуже амбітний. Має бути розробити жароміцні інструменти та вимірювальну апаратуру, щоб дістатися до потрібної глибини та контролювати умови поблизу кишень з магмою та всередині них. При цьому слід розуміти, що виявлення магматичних кишень та визначення глибини їхнього залягання — це нетривіальне завдання. Як правило, вчені бурять майже наосліп, сподіваючись, що сусідство з вулканом з великою ймовірністю дозволить рано чи пізно дістатися камери з магмою.

У разі успіху проєкт привнесе багато нового в наші знання про вулкани та причини вивержень. Але вчені очікують від робіт також практичної цінності. У 2028 році буде здійснено ще одне буріння на схилах Крафли, але вже з прицілом на геотермальні технології. За допомогою перегрітої води під високим тиском, що розігрівається магмою в кишені або поблизу камери, планується запустити турбіну, що виробляє електричний струм. На думку дослідників, такі потужні джерела енергії, як вулкани, слід поступово приручити, щоб отримати доступ до їх необмеженої чистої енергії.

Джерело portaltele

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше