Вчені зупинили розвиток раку за допомогою поширеного паразита
Вчені показали, що якщо модифікувати токсоплазму, то вдається зупинити зростання пухлини й одночасно зробити її чутливою до імунотерапії. Перші результати показали ефективність у боротьбі з меланомою, раком легень та кишківника.
Toxoplasma gondii – поширений паразит, який не представляє серйозної небезпеки для людини, за винятком вагітних жінок і людей з ослабленим імунітетом. Тепер міжнародна група дослідників показала, що Toxoplasma gondii може створити умови для сильної імунної відповіді на рак та посилення ефективності імунотерапії для так званих холодних пухлин, які зазвичай не реагують на лікування інгібіторами імунних контрольних точок.
Команда створила мутантний штам Toxoplasma gondii, який має обмежену здатність рости в культивованих клітинах або викликати захворювання, але при цьому здатний маніпулювати імунною системою господаря.
Експерименти на моделі мишей показали, що ін’єкція мутантної версії в пухлини викликає запальну реакцію не тільки в місці ін’єкції, але і в віддалених вторинних осередках, підвищуючи чутливість до імунотерапії.
В результаті комбінованого підходу вдалося скоротити зростання раку і збільшити тривалість життя гризунів. Ефективність продемонстрували на моделях меланоми, раку легень та товстої кишки, проте потенціал терапії підходить для різних типів раку, заявили автори.
Подальші доклінічні дослідження мають підтвердити цю гіпотезу та оцінити безпеку для людини для планування клінічних випробувань.