Велика Британія посилила ППО України не анонсованими AIM-132 ASRAAM на ерзац-пусковій
ASRAAM – ракета “повітря-повітря”, яку британці для ЗСУ доволі прагматично перетворили на зенітну
Окрім відомих Patriot, NASAMS та Iris-T та інших західних зенітних ракетних комплексів Повітряні сили України мають ще один зразок ЗРК, який взагалі не був оголошений.
Інформацію про нього оприлюднило британське Times з посиланням на неназваного офіцера ЗСУ, який розповів деякі деталі про протиповітряну оборону України, зокрема й про наявність на озброєнні декілька таких систем, як AIM-132 ASRAAM на пусковій на базі вантажівки SupaCat.
Зазначимо, що сама ракета AIM-132 ASRAAM є ракетою “повітря-повітря”, але може бути використана у вигляді зенітної ракети за рахунок достатньо високої енергетики. Ракета розганяється до швидкості понад 3 Маха та має дальність при пуску з літака у понад 25 км.
Вона має інфрачервону головку самонаведення, а за ініціацію, окрім контактного підривача відповідає лазерний сенсор. Ракета має доволі помірні габарити – 2,9 метра довжини при 88 кг стартової ваги.
На наявному фото можливо помітити, що система інтеграції ASRAAM у ЗРК також не відрізнялась значним технологічними складностями – ракети для пуску використовують авіаційний пілон, який вже змонтований на лафеті.
Також на пусковій можливо помітити малогабаритну РЛС на щоглі, яка необхідна для контролю повітряного простору. Водночас запуск ASRAAM можливий і без її використання за рахунок того, що вона має інфрачервону головку самонаведення.
Відносно дальності використання ASRAAM у випадку пуску з землі, то скоріш за все, мова йде про дальності близько 10 км. Таким чином ці машини можуть зайняти місце у строю такого ЗРК, як “Оса”, але з можливістю працювати повністю у режимі засідки, без роботи РЛС.
Важливо зазначити, що ракета ASRAAM є саме британською ракетою від MBDA, й окрім цієї країни вона використовується австралійськими повітряними силами. Водночас рішення, які були використані для створення цього ЗРК цілком можливо реалізувати й для значно популярнішої ракети ближнього повітряного бою – американської AIM-9.