Від Доллі до зникаючих видів: Історія клонування
Вівця Доллі, безумовно, найвідоміший клон, але вона не була першою, і вона точно не буде останньою. Перелік клонованих тварин на цей момент, опублікував Science Focus.
1952 рік
Роберт Бріггс і Томас Кінг у Філадельфії, штат Пенсільванія, жаби-клони (Rana pipiens) з використанням клітин пуголовків та кишечника дорослої людини. Вони показують, що ДНК всередині спеціалізованих клітин може керувати ембріональним розвитком.
1996 рік
Рослінський інститут в Шотландії оголосив про народження вівці Доллі, першого ссавця, клонованого з соматичної клітини.
1998 рік
Японські вчені клонували вісім телят, використовуючи соматичні клітини, які вони зібрали на бойні, викликавши припущення про те, що висококласну м’ясну худобу може бути клоновано за якістю їх м’яса.
2002 рік
Перша у світі клонована кішка CC (скорочення від Copy Cat) збила з пантелику вчених, оскільки її шерсть відрізнялася від кольору оригінальної. Як виявилося, ефект був викликаний відмінностями навколишнього середовища в утробі сурогатної матері.
2003 рік
На початку серпня італійські вчені з Лабораторії репродуктивної технології в Кремоні оголосили що народився Прометей, перший клонований кінь. Після чого послідувало комерційне клонування коней і клонів почали використовувати в таких видах спорту, як поло і родео.
2003 рік
В Іспанії народилося клоноване дитинча піренейського гірського козла. Клонований гірський козел був створений на основі матеріалів ДНК, які збереглися в заморожених клітинах, взятих з вуха останньої особини. Втім, всього через кілька хвилин після народження клон помер через проблеми з диханням.
2005 рік
Вчені клонували першу у світі собаку породи афган, названої Снуппі. Своє ім’я песик отримав з комбінації ініціалів Сеульського національного університету (SNU) і англійського слова “puppy” (щеня).
2009 рік
У Південній Кореї провели сім клонів собак-шукачів. Вони пройшли навчання на знаходження наркотиків і вибухівки в притулку, розташованому поблизу від міжнародного аеропорту Сеула. А пізніше успішно пройшли тест на придатність до роботи шукачів, в той час, як у народжених природним шляхом тварин цей тест проходять тільки 10-15%.
2015 рік
Японські дослідники клонували собаку, яка виявляє рак. Вона відмінно винюхує колоректальний рак, як і собаки, народжені природним шляхом.
2018 рік
На світ з’явилася клонована мавпа. Вчені сподіваються, що клонування приматів допоможе краще зрозуміти природу людських хвороб, таких як хвороба Альцгеймера.
2020 рік
У 2020 році народився клон коня Пржевальського, що знаходиться під загрозою зникнення. Коня змогли клонувати завдяки замороженому зразку ДНК, який зоопарк зберігав з 1980 року. Для клонування використали клітини жеребця, який народився 1975 року в Британії.
Це вселяє надію на те, що клонування можна буде використовувати для збереження природи.