Відбувається лише кілька разів на століття: вчені зафіксували надпотужний космічний промінь, походження якого невідоме
Дослідники з Telescope Array виявили надвисокоенергетичний космічний промінь (UHECR) з енергію приблизно 244 ексаелектронвольт, або приблизно 40 Джоулів.
Про це пише Gizmodo.
За словами дослідників, це один із найвищих рівнів енергії, які колись спостерігали для космічних променів. Він приблизно у мільйон разів вищий за той, що можуть виробляти найпотужніші прискорювачі частинок, створені людиною.
Подібні промені надзвичайно рідкісні, вони прилітають з глибин космосу лише кілька разів на століття. Дослідники припускають, що їхнім джерелом є наднові або надмасивні чорні діри.
Однак походження саме цього променя невідоме. Його напрямок не збігається з жодним відомим космічним об’єктом, що ставить під сумнів сучасні уявлення про походження таких частинок.
Попри колосальну енергію, подібні промені безпечні для Землі. Атмосфера та магнітне поле надійно захищають нашу планету від їхнього впливу.
Що таке Telescope Array
Проєкт Telescope Array — це спільна робота університетів та інститутів із США, Японії, Кореї, росії та Бельгії, яка спостерігає за «повітряними зливами», спричиненими космічними променями надвисокої енергії. Він розташований у пустелі штату Юта на висоті майже 1400 м.
Telescope Array виявляє надзвичайно рідкісні космічні промені за допомогою мережі з 507 станцій, розташованих на площі 700 кв. км. Вони вловлюють вторинні частинки, які утворюються, коли космічні промені потрапляють в атмосферу, створюючи великі повітряні зливи (EAS).
Система містить пластикові сцинтилятори, що світяться під час проходження через них заряджених частинок. Також вона має флуоресцентні детектори для вимірювання енергії EAS.
Дані зі станцій, проаналізовані за допомогою GPS-хронометражу та моделювання, допомагають визначити енергію, масу та напрямок приходу космічних променів.