Відразу три космічні кораблі оточили Марс: “марсіани” готуються до зустрічі
У цьому місяці флот космічних кораблів з трьох країн, Арабських Еміратів, Китаю та Сполучених Штатів, що стартували минулого року, сягне Марса. Ця подія стане знаковою відразу з кількох причин: перший крок ОАЕ у відкритий космос, перша незалежна посадка КНР на Марсі, перша спроба NASA випробувати в розрідженій атмосфері Червоної планети вертоліт.
Караван космічних апаратів відправився на Марс з Землі під час вузького двомісячного вікна, що відкрилося минулого літа, коли обидві планети зблизилися на мінімальну відстань. Таке взаємне розташування випадає раз на два роки, і три країни — США, Китай і ОАЕ — не упустили нагоди продемонструвати рівень розвитку своїх аерокосмічних технологій.
Першим повинен досягти мети еміратський зонд «Хоуп». Цей апарат розміром з автомобіль був запущений сім місяців тому японської ракетою H-IIA, розрахунковий час прибуття – 9 лютого. Він проведе майже два роки на орбіті, вивчаючи атмосферу і погоду планети. Для наукової спільноти ОАЕ це великий крок вперед. А для країни, яка прагне позбутися нафтової залежності, це шанс почати нову індустрію з чистого аркуша, пише Verge.
Слідом за «Хоуп» летить «Тяньвень-1», який досягне Марса на день пізніше. П’ятитонний корабель зависне на орбіті Марса і стане вивчати регіон рівнини Утопія, де під поверхнею знаходяться великі поклади льоду. Через три місяці зонд спустить модуль з марсоходом. Так Китай стане другою державою з власним чинним роботом на Червоній планеті. Він обладнаний комплектом інструментів для пошуку льоду, в якому можуть бути виявлені сліди мікроорганізмів.
В кінці місяця очікується прибуття останнього апарату — марсохода NASA «Персерверанс» або просто «Персі», який повинен опуститися на Марс 18 лютого в районі кратера Езеро, в дельті древньої річки, де також можуть бути знайдені сліди життя. Це дев’ята марсіанська місія NASA. Якщо все пройде успішно, «Персі» проведе там як мінімум два роки, збираючи зразки, вивчаючи органічні сполуки й аналізуючи хімічний склад марсіанських скель.
Найбільш амбітний апарат на борту «Персерверанс» – вертоліт «Індженьюіті», майбутній випробувальний політ якого над поверхнею Марса помічник директора місії Томас Зурбухен порівняв за значимістю з польотом братів Райт.
Дрон повинен продемонструвати можливість вертикального злету в розрідженій атмосфері іншої планети. У разі успіху апарат зробить ще чотири рейси протягом 30 наступних днів.
Попри те, що у кожної країни своя дослідницька задача, флот космічних кораблів, що наближається до Марса, відкриває нову еру в дослідженні Сонячної системи.