Військовозобов’язані жінки в Україні
В Україні жінки завжди служили в лавах ЗСУ. Перша хвиля збільшення жіночого контингенту в армії була у 2014 році, друга – у 2022 році. Міноборони стверджує, що зараз фронті приблизно 50 тис. жінок. Вони служать за контрактом в різних підрозділах. З 1 жовтня 2022 року набирає чинності Наказ про постановку жінок деяких спеціальностей на військовий облік. Такі інновації стосуються професій, споріднених з оборонним комплексом.
Які фахівчині стануть на військовий облік?
Відповідний Наказ Міноборони України був прийнятий ще 11 жовтня 2021 року. Він регламентує, кого потрібно ставити на військовий облік, зокрема, це жінки, що мають професії в галузі:
- хімії, біології, фізики, астрономії, географії;
- комп’ютерних наук та інформаційних систем;
- харчових технологій;
- забезпечення військ;
- метрології та інформаційно-вимірювальної техніки;
- медицини;
- біоінженерії;
- ветеринарної медицини;
- економіки, банківської справи та менеджменту;
- психології тощо.
Слід відзначити, що постановка на облік – це не мобілізація. Військовозобов’язані жінки будуть перебувати в запасі. В Україні жінки йдуть до війська тільки добровільно й за контрактом, ніякої примусової мобілізації. Призову не підлягають жінки, які виховують дітей до 18 років. Також не беруть до ЗСУ осіб, які мають проблеми зі здоров’ям.
Діагнози, які не підходять для армії
Звільнення від служби отримують жінки з хронічними та гострими захворюваннями, що заважають організму нормально функціонувати. Пацієнти з деякими хворобами можуть отримати у воєнний час статус обмежено придатний. Наприклад, люди з неправильним обміном речовин та захворюваннями ендокринної системи.
Перелік хвороб, що роблять непридатними до військової служби, включає:
- туберкульоз, ВІЛ;
- вірусні гепатити;
- онкологію;
- проблеми з кровообігом (тромбоз, варикоз, гіпертонія);
- захворювання, які передаються статевим шляхом;
- проблеми з системою травлення;
- захворювання органів дихання;
- неврологічні та хвороби серця (серцева недостатність, інфаркт, інсульт) тощо.
Також є кілька суто жіночих діагнозів, з якими не ставлять на військовий облік. До таких відносять захворювання молочних залоз (мастопатія, гіпертрофія, ін.) та хвороби органів малого таза (запалення шийки матки та жіночих тазових органів). Якщо запальні процеси проліковані або перебіг хвороби легкий, жінку можуть визнати обмежено придатною до служби в ЗСУ. Кожен конкретний випадок медкомісія розглядає індивідуально.
Непридатними або обмежено придатними до служби в армії є люди з вадами зору та слуху, різними травмами. Безумовно, «білий квиток» отримують пацієнтки з психічними розладами.