Вперше робот виконав лапароскопію без допомоги людини
Розроблений фахівцями Університету Джонса Хопкінса (США) робот STAR довів свою ефективність і самостійність, провівши одну з найскладніших хірургічних операцій на кишечнику. Випробування проходили на м’яких тканинах свиней і стали важливим кроком до повної автоматизації хірургічних операцій на людях.
Робот досяг успіху в кишковому анастомозі, процедурі, що вимагає високого рівня точності й безлічі однакових дій. Зшити кишку – найбільш складне завдання в гастроентерологічній хірургії, яке вимагає зосередженості й твердої руки. Навіть невеликий тремор або неправильно покладений стібок можуть призвести до катастрофічних результатів для пацієнта, пише Science Daily.
Система штучного зору робота STAR спеціально розроблена для зшивання м’яких тканин. Модель 2016 року зарекомендувала себе добре, але вимагала великого отвору для доступу в черевну порожнину і більшого втручання з боку людини. Тому новий варіант оснастили системами підвищеної автономності та хірургічної точності.
Для роботів операції на м’яких тканинах особливо складні своєю непередбачуваністю – машинам доводиться швидко пристосовуватися до нових обставин. STAR обладнаний новою системою контролю, яка адаптує хірургічний план до ситуації в режимі реального часу, як це робила б хірург-людина. Керує діями робота алгоритм машинного навчання.
«Наші результати показують, що ми можемо автоматизувати одну з найскладніших і делікатних хірургічних процедур: возз’єднання двох кінців кишки. STAR виконав операцію на чотирьох тваринах і досяг значно кращих результатів, ніж люди, які виконують ту ж процедуру», сказав Аксель Крігер, інженер і учасник проекту.